Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën: Bashkim doganor me Shqipërinë!

Postuar: 05/06/2018 - 13:38

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar Rezolutën për unifikim të pikave doganore mes Shqipërisë dhe Kosovës. Rezoluta për zbatimin e kësaj marrëveshjeje mes dy vendeve është miratuar me 67 vota pro, 1 kundër dhe 1 abstenim.

Deputeti i PSD-së, Visar Ymeri, si propozues i debatit parlamentar dhe i mbështetur nga gjashtë deputetë tjerë për unifikimin e doganave ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, në seancën e mbajtur një ditë më parë lidhur me këtë çështje, tha se unifikimi doganor nuk u arrit asnjë herë dhe të dyja vendet janë të vonuara për rezultatet që do të sillte ky unifikim.

“Qeveria e Kosova duhet të na tregoj se ku ka mbërri diskutimi ndërmjet dy shteteve. Qeveria duhet të raportoj se çka është bërë më shumë në lidhje me aspektin ligjor të këtyre marrëveshjeve dhe ku ka mbërri zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara nga të dy shtetet respektive”, ka thënë Ymeri, duke shtuar se Qeveria po ashtu duhet të tregojë se deri në cilën kohë ka planifikuar që marrëveshjet e nënshkruara të bëjnë një bazë të plotë rregullimi për unifikimin doganor me Shqipërinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Furtuna dhe shiu që ka pushuar kryeqytetin pasditen e sotme nuk kanë kaluar pa pasoja.

   Duket se moti sot dhe nesër (e enjte) do të sjellë surpriza, pasi do të shoqërohet jo vetëm me ulje të temperaturave, por edhe reshje

Mbrëmjen e 14 gushtit, qindra e qindra besimtarë orthodhoksë, por jo vetëm, kanë shkuar për të kaluar natën në mjediset e Manastitit të S

Në familjen Marku, (gjyshi nga e ëma) janë hapur dyert e mortit, ku të afërmit e Marjusit presin ngushëllime për humbjen e 22-vjeçarit në

Familja Djerri është ndër shijaksit e parë, të cilët për një jetë më të mirë u larguan me eskodin e vitit '91 drejt italisë.

Marjus Djerri është 22-vjeçari nga Shijaku i cili humbi jetën në aksidentin tragjik në urën e Xhenovas në Itali.

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka takuar familjarë dhe të afërm të viktimave që humbën jetën në aksidentin tragjik në urën e Xhenova

Ambasada shqiptare në Itali ka konfirmuar se Marjus Djerri dhe Edi Bokrina janë dy shqiptarët mes viktimave të shembjes së urës në Gjenov

Një orë pas mesnate, 47-vjeçarja Lindita Maloku u ngjit në katin e pestë të godinës së Partisë Demokratike në qytetin e Fierit dhe kërcën

Ervini nga Tirana ka qene nder ata me fat, pasi i shpetuan mrekullisht tragjedise se djeshme ne Itali.