Top 5 destinacionet e nënvlerësuara për verë 2018, Shqipëria një prej tyre

Postuar: 23/04/2018 - 11:33

Koha ka filluar të ngrohet, dhe midis rreshjeve kalimtare të shiut, po fillojmë të shikojmë sërish bukurinë e natyrës, shkruan media irlandeze Leitim Observer, e cila prezanton me lexuesit e saj 5 destinacione të nënvlerësuara më parë. Një prej të cilëve është edhe Shqipëria. Nuk ke pse të shkosh gjithnjë në të njëjtat vende si Portugali, Spanjë apo Greqi, shkruhet më tej në artikullin e dedikuar për pesë destinacione të nënvlerësuara sipas LeitimObserver.

Mali i Zi, një bukuri e Adriatikut

Popullariteti po rritet çdo ditë dhe Mali i Zi është një nga vendet e çmuara të Ballkanit. Vit pas viti numri i strukturave akomoduese në këtë shtet po rritet dhe tani është më e lehtë për të kaluar disa pushime të mira në këtë vend. Gjiri i Kotorrit, Parku Kombëtar Durmitor dhe Budva janë disa nga pikat e nxehta në Malin e Zi.

Rumania – me qytete dhe kështjella si në përrallë

Me  një histori të pasur dhe të larmishme që i jep Rumanisë një ndjenjë unike. Vija bregdetare është relativisht e vogël rreth 225 km. Gjatë verës mund të prisni rrezet e diellit dhe temperaturat rreth 29 ° C!

Tre nga vendet e  preferuara për të parë në Rumani do të ishin Timosha, Transilvania dhe Iasi. Çdo një nga këto vende të mëdha do t’ju bëjë të bini në dashuri me Rumaninë.

Kroaci – rrënoja romake

Pa dyshim, Kroacia nuk është aq e panjohur sa ka qenë në vitet e kaluara. Falë Game of Thrones dhe fluturimeve më të lira popullariteti i këtij vendi të Adriatikut ka shpërthyer në vitin e kaluar. Vendet e këshilluara për t’u vizituar do të ishin Spliti, Pula dhe Dubrovnik, vende ku janë xhiruar disa skena për Game of Thrones!

Maroku – një kombinim kulturash

“Maroku është një nga destinacionet më të nënvlerësuara dhe  ia vlen ta vizitosh në 2018”. Fluturimet janë shumë të arsyeshme dhe ka shumë hotele luksoze me një çmim fantastik.

Destinacionet kryesore për t’u kontrolluar do të jenë Jemaa el Fna, Fez Medina dhe shumica e monumenteve në kryeqytetin e Marrakech.

Shqipëria, ujëra të kristaltë dhe një natyrë e virgjër

Vitet e fundit, Shqipëria ka filluar që të njihet në industrinë e turizmit. Me plazhet e fshehura, vendet historike dhe njerëz mikëpritës është një destinacion që i duhet vënë syri për të ardhmen. Gjatë verës temperatura mesatare shkon deri në 32 ° C. Sigurohuni që ta vizitoni këtë vend shpejt para se të fillojë të popullohet!

Tre nga destinacionet që duhet të shihen: Butrinti, Syri i Kaltër dhe ato plazhet e mrekullueshme të izoluara! /Monitor/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Gazetarja e re, Ambrozia Meta e ftuar në emisionin “360 gradë” në Ora News ka rrëfyer çfarë ndodhi në konferencën e ndërprerë të kryem

   Pas marrjes së dëshmive të tre zyrtarëve të Partisë Demokratike, Albert Veliut, Agron Xhafajt dhe gazetarit Jetmir Olldashi, puna e Pr

   90 përqind e vdekjeve në Shqipëri shkaktohen nga shkaqe natyrore. Në total në vitin 2017, kanë ndërruar jetw 22.232 shqiptarë.

   Pasi emri i Ermalit, punonjës policie në Vlorë, u përmend gjatë audio-regjistrimit të publikuar nga Partia Demokratike, zbulohet ident

Universiteti "Aleksandër Moisiu" Durrës në bashkëpunim me Institutin e Rajoneve të Europës me qendër në Salzburg të Austrisë, si dhe me I

Ndotja që i bëhet Adriatikut nga lumenjtë që përfundojnë në të, ka bërë që bregdeti i Durrësit të pësojë ndotje të madhe këtë vit nga qin

Çifti i bashkëshortëve nga Dërmënasi i Fierit, Fisnik dhe Migena Kajolli të cilët u arrestuan nga policia kishin krijuar një skemë mashtr

Të gjitha familjet në Durrës që plotësojnë kushtet për t’u trajtuar me Bonus Strehimi në bazë të V.K.M.nr.1093, datë 28.12.2015

Ish-drejtori i Burgjeve, Artur Zoto ka apeluar vendimin e Gjyaktës së Krimeve të Rënda e cila e dënoi atë me 5 vite burg.

Zbardhen detaje nga operacioni i Prokurorisë së Tiranës për automjetet luksoze që shmangnin doganën.