Ankohet biznesi: Porti i Durrësit me tarifa më të shtrenjta se Venecia (VIDEO)

Postuar: 24/01/2018 - 15:57

Shtrenjtimi i tarifave portuale dhe radhët e gjata që krijohen në port, kanë sjellë reagimin e subjekteve të biznesit që operojnë në Durrës.

Nardi Reso, një prej drejtuesve të kompanive të lundrimit që operojnë në linjën Durrës-Bari, në mbledhjen e këshillit konsultativ iu drejtua autoriteteve me kërkesa të qarta për të zgjidhur problemin që kanë të gjithë subjektet e biznesit me tarifat e portit dhe skanimin e mallit.

“Porti i Durrësit ka tarifat më të larta në rajon. Më shtrenjtë është të hysh në portin e Durrësit sesa në portin e Venecias. Çdo target për çdo hyrje paguan 3 mijë euro tarifë plus 1 mijë euro për rimorkiatorin, i cili është detyrim. Kemi një skaner persekutues. Pasagjerët nga Kosova e kanë braktisur portin e Durrësit, ata po lëvizin në rrugë tokësore nga Serbia. Nëse në skaner do të futen të gjithë kamionët, gjë që nuk ndodh në asnjë port tjetër të botës, biznesi e ka punën keq e më keq”, ishte apeli që dha Reso.      

Për kreun e APD-së Artjan Qirici, këto masa shtrënguese kanë ardhur si pasojë e luftës ndaj drogës. Ndërsa për shefen e komisariatit të policisë së portit të Durrësit, Lindita Nushi, ndërtimi i shesheve të reja dhe i një korridori nga APD, do të zgjidhë këtë problem. Zonja Nushi nuk u tërhoq nga vendimi që të gjithë kamionët të kalojnë në skaner pa asnjë dallim.  

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në “Facebook”, kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako njoftoi të shtunën investimin që po realizohet në lagjen nr.1 të

Në prag të 24 marsit, ditës së luftës kundër tuberkulozit, të sëmurët në Durrës rrezikohen të mbeten pa spitalin e tyre.

Mediat belge kanë ngritur alarmin e mishit të skaduar që u eksportua nga vendi i tyre drejt Kosovës dhe mbërriti deri në doganën shqiptar

Sipas parashikimit meteorologjik të IGJEUM, sot pasdite (e diel, dt.18) dhe nesër (e hënë, dt.19) priten reshje në të gjitha qarqet.

   Vazhdon të jetë i lartë fluksi i pacientëve që i drejtohen urgjencës së spitalit rajonal të Durrësit për të marrë ndihmën e parë nga b

   Një ditë më parë, kryebashkiaku Vangjush Dako njoftoi përmes profilit të tij në Facebook investimin që po realizohet në lagjen nr.1 të

   Mëngjesin e së dielës, mbështetësit e kryebashkiakut të arrestuar të Lezhës, Fran Frrokajt, janë mbledhur sërish përpara policisë së q

   Një ditë pas erës së tërbuar që përfshiu jo vetëm gjirin e Durrësit, por gjithë territorin e vendit kanë dalë në pah dëmet e shkaktuar

   Moti paraqitet me kthjellime të shkurtra dhe vranësira të shpeshta duke sjellë shira të dobët në territory, por shira mesatarë në Veri