Do të jepet me koncesion edhe terminali i katërt i portit të Durrësit (VIDEO)

Postuar: 23/01/2018 - 18:18

   “Do të japim me koncesion edhe terminalin e katërt e të fundit, atë të mallrave gjenerale. Presim propozime nga subjektet edhe për këtë terminal në kuadër të masterplanit që kemi në zbatim. Është në projekt për vitin 2018, me qëllim mirëmenaxhimin e territorit të portit të Durrësit. Ne kemi patur probleme me territorin e portit”,- kështu ka thënë mes të tjerash, Artjan Qirici.

Kreu i APD-së tha se prioritet për këtë vit mbetet thellimi i portit, për të cilin janë gati edhe fondi 9 milionë euro, edhe projekti. Ecuria e vitit 2017 dhe Plan-Biznesi 2018 ishin në qendër të takimit konsultativ në APD, me pjesëmarrje të grupeve të interesit që operojnë në portin e Durrësit dhe përfaqësuesit e institucioneve më të rëndësishme të qytetit. 

APD në objektivat për vitin 2018 parashikoi rritje me 15 %, të vëllimit total të mallrave, prej të cilave 12% të transportit të mallrave me tragete. 

Në takim janë trajtuar gjerësisht problematikat me të cilat ndeshen grupet e interesit në portin e Durrësit, janë bërë propozime konkrete si dhe janë bërë publike rezultatet ekonomike-financiare të APD-së për vitin 2017.

Artjan Qirici, kreu i APD, bëri publik Plan Biznesin për vitin 2018 në drejtimet kryesore, objektivat, si dhe parashikimet e investimeve, shpenzimeve dhe treguesve kryesor Ekonomik – Financiar. Në plan biznes është parashikuar rritja e lehtë e tarifave portuale, gjë e cila u kundërshtua nga ana e kompanive të lundrimit.

Në takim pati diskutime, propozime, si dhe masa konkrete për koordinimin e veprimtarisë; për problematika dhe shqetësime të ndryshme në ndihmë të një bashkëpunimi sa më produktiv dhe eficient të të gjithë aktorëve që ushtrojnë veprimtarinë në Port dhe më gjerë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Detektivi privat është një profesion i lirë që ushtrohet që nga viti 2015 në Shqipëri.

   Pas disa ditësh në “qetësi”, territori i Shqipërisë do të përfshihet sërish nga reshjet e shiut.

   Policia ka vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme aksionin dhe kontrollin me drager për drejtuesit e mjeteve për evidentimin dhe ndëshki

   Duke filluar nga data 1 Mars do të ndryshojnë testet për marrjen e patentës.

   Gjatë kontrolleve të ushtruara nga efektivët e policisë së komisariatit të Shijakut për kapjen e personave në kërkim dhe me precedent

Sipas parashikimit të sinoptikanëve të MeteoAlb, moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë vendi

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë