Fluksi i udhëtarëve me tragete, APD takim konsulativ për masat e marra

Postuar: 13/07/2018 - 16:55

Masat që po merren në kuadër të fluksit të pritshëm të udhëtarëve dhe automjeteve me tragete në prag të sezonit veror ishin temat që u diskutuan në takimin e organizuar në mjediset e Atoritetit Portual Durrës.

Së bashku me Drejtorin e përgjithshëm ekzekutiv të APD, Afrim Bakaj, në takimin që u drejtua nga Prefekti i qarkut, Roland Nasto, morën pjesë edhe drejtoresha e Policisë së kufirit dhe migracionit, Lindita Nushi, drejtori i Doganës Durrës, Agron Lamaj, si dhe përfaqësues nga kompanitë koncesionare, nga agjencitë e lundrimit, si dhe doganës e policisë së kufirit.

Gjatë takimit operatoret privatë bënë një sërë kërkesash në lidhje me lehtësimin e trafikut që krijohet nga fluksi i madh i udhëtarëve dhe automjeteve gjatë periudhës korrik-gusht në terminalin e trageteve.

Drejtuesit e APD, doganës dhe policisë së kufirit propozuan zgjidhje dhe masa konkrete për situatën, si shtimi i sipërfaqes për parkimin e kamionëve, disiplinimi i trafikut, shtimi i forcave të FSPD, etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Valbona Ndreu është nëna që mëngjesin e 8 gushtit kishte dalë me dy vogëlushet e saj, por që fatkeqësisht njërën prej tyre nuk e ka më.

Ambasadorja e Shqipërisë në Romë, Anila Bitrit në një lidhje telefonike për Ora News, tha se ka ndjekur me shqetësim ngjarjen dramatike n

   Shembja e urës ‘Morandi’ në Xhenova ka shkaktuar një tragjedi të vërtetë.

   Mes personave që kanë përdorur sot urën Morandi në Genova, Itali ka qenë edhe avokati i njohur shqiptar Saimir Vishaj.

   Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK për Alma Brati, gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë, kandidate për anëtare e Kësh

   Mijëra pushues janë dyndur drejt plazheve të Durrësit.

   OSHEE ka njoftuar sot se shumë zona të Tiranës do të kenë mungesë të energjisë elektrike, duke nisur që nga ora 09:00 e mëngjesit.

   Sipas Meteoalb, Shqipëria do të paraqitet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, kushte të cilat do të vijojnë deri në orët e pasd

   Plot 42 pasgoditje janë regjistruar nga Instituti i Gjeoshkencave që pas tërmetit me magnitudë 5.1 e shkallës rihter të ndodhur më dat

   Skenat e rënda të konfliktit të ditëve të fundit që u shënuan në terminalin e teageteve në Durrës si rezultat i vonesave të trageteve