Projekti "LOCATIONS" mbledh partnerët në portin e Durrësit (VIDEO)

Postuar: 08/05/2018 - 16:29

Partnerët e projektit "LOCATIONS –Low Carbon Transport in Cruise Destinations Cities", nisën sot në Durrës takimin e përbashkët me qëllim përmirsimin e e logjistikës në lidhje me lundrimin dhe planifikimin e transportit.

Të pranishmit që mbërritën në APD nga portet e Lisbonës, Malagës, Zadarit, Rijekës, Ravenës, Durrësit dhe Triestes i përshëndeti zv. Drejtorja Ekzekutive, Sonila Toska, e cila vlerësoi përgatitjen e sektorit të projekteve në APD për këtë proces bashkëpunimi.

Më pas përshëndetën edhe kreu i Departamentit të Transportit në Institutin e Transportit, Bujar Kotrri si dhe shefi i Zyrës së Menaxhimit të projekteve, Fabio Tomasi.

Për dy ditë në sallën e Trajnimeve në Durrës me radhë do të vijojnë diskutimet sipas një programi të parapërgatitur. Ky është Takimi i katërt në kuadër të projektit ku janë përfshirë shtatë qytete –port evropiane.

LOCATIONS –Low Carbon Transport in Cruise Destinations Cities- Porti i Durrësit është në partneritet me 6 qytete porte të Europes në Itali, Portugali, Spanjë, dhe Kroaci.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autostrada Tiranë-Durrës është bllokuar pasditen e sotme në sensin për në kryeqytet.

Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm në ditet e mbetura të majit, por edhe përgjatë qershorit.

Versioni i gazetarit Jetmir Olldashi hedh poshtë si të rremë versionin e “Dëshmitarit X”, Albert Veliu, i njohur si ‘Babalja’, për audiop

Fabio Dukagjini, i riu që u shpëtua nga Policia pasi ra në kanionet e Shpellës së Pëllumbasit, ka dhënë dëshminë e tij për momentin fatal

   Në Olimpiadën mbarëkombëtare të matematikës, që sapo ka përfunduar në qytetin e Beratit nxënësi durrsak Tedi Kallço është shpallur fit

   Këtë të dielë në territorin e Shqipërisë pritet të ketë një situatë të ndryshe nga dita që lamë pas.

   Javën e kaluar, në rubrikën tonë të emigracionit u ofruam sugjerime se si të përgatiteni për intervistën për vizën e emigrantit.

 Një sërë tërmetesh goditën vendin tonë gjatë mbrëmjes së djeshme.

   Policia Rrugore e Tiranës u ka bërë apel të gjithë përdoruesve të makinave që të mos konsumojnë alkool kur janë në timon pasi destinan

   Vlora gjatë natës është tronditur nga një tërmet i fuqishëm, i cili ka terrorizuar banorët.