Rriten importet në portin e Durrësit, ndikim "boom" i ndërtimeve në vend

Postuar: 02/07/2018 - 13:33

Porti më i madh detar i Shqipërisë, Porti i Durrësit përpunoi 1.57 milion ton mallra në pesë muajt e parë të 2018, duke u rritur me 5% nga viti i shkuar.

Sipas njoftimit të Autoritetit portual Durrës, 236 anije tregtare kanë lëvizur gjatë 5 mujorit, ndërsa totali i tragetet që vizituan terminalin e trageteve ishin 376. Në këto tragete, përvecc lëvizjes së udhëtarëve, gjithashtu janë përpunuar mallra të transportuara nga kamionë dhe trena.

Sa i përket eksporteve të mallrave, gjatë 5 mujorit u ulën me 2% në vit, përkatësisht në 544 mijë ton në janar-maj. Importi i ngarkesave sakaq u rrit me 9%, duke arritur në 1.02 milion ton.

Numri më i madh i kontejnerëve, 11.768 gjithsej, është përpunuar në muajin mars të këtij viti.

IMPORTET

Materialet e ndërtimit, xhamat, blloqet e mermerit, llamarina dhe melamina zenë një pjesë të madhe të importeve drejt portit të Durrësit në këtë periudhë, e cila përkon edhe më një ‘boom’ ndërtimesh të reja, sidomos në kryeqytet, kryesisht pallate banimi. Po ashtu, sipas shifrave të APD, edhe çimento dhe hekuri për ndërtim me shifra përkatëse nga 6 mijë deri në 40 mijë ton vetëm në 5 muaj. Një pjesë e importeve realizohet me anë të kontejnerëve.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave, bëhet e ditur se në kalatat e portit më të madh të vendit gjatë 5 muajve të parë të vitit janë përpunuar mbi 1 milion ton mallra që kanë mbërritur nga vende të tjerë.

Një rritje të ndjeshme ka pasur përpunimi i qymyrit koks nga importi, që shfrytëzohet nga industria vendase. Volumi 5-mujor i koksit ka arritur në mbi 115 mijë ton, ose 24 mijë ton më shumë se vitin e kaluar. /Monitor

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada shqiptare përmes një deklarate për shtyp ka shprehur ngushëllimet të afërmve të dy qytetarëve shqiptarë që kanë humbur jetën në

   Furtuna dhe shiu që ka pushuar kryeqytetin pasditen e sotme nuk kanë kaluar pa pasoja.

   Duket se moti sot dhe nesër (e enjte) do të sjellë surpriza, pasi do të shoqërohet jo vetëm me ulje të temperaturave, por edhe reshje

Mbrëmjen e 14 gushtit, qindra e qindra besimtarë orthodhoksë, por jo vetëm, kanë shkuar për të kaluar natën në mjediset e Manastitit të S

Në familjen Marku, (gjyshi nga e ëma) janë hapur dyert e mortit, ku të afërmit e Marjusit presin ngushëllime për humbjen e 22-vjeçarit në

Familja Djerri është ndër shijaksit e parë, të cilët për një jetë më të mirë u larguan me eskodin e vitit '91 drejt italisë.

Marjus Djerri është 22-vjeçari nga Shijaku i cili humbi jetën në aksidentin tragjik në urën e Xhenovas në Itali.

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka takuar familjarë dhe të afërm të viktimave që humbën jetën në aksidentin tragjik në urën e Xhenova

Ambasada shqiptare në Itali ka konfirmuar se Marjus Djerri dhe Edi Bokrina janë dy shqiptarët mes viktimave të shembjes së urës në Gjenov

Një orë pas mesnate, 47-vjeçarja Lindita Maloku u ngjit në katin e pestë të godinës së Partisë Demokratike në qytetin e Fierit dhe kërcën