Shkëmbimet e mallrave me Durrësin, ja 3 vendet e para për import-eksportet

Postuar: 29/04/2018 - 21:05

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 355 anije dhe tragete, duke shënuar një rritje prej 14 për qind më shumë mallra krahasuar me periudhën janar-mars të vitit 2017. 

Shkëmbimet e mallrave janë kryer kryesisht me vende si Rusia (22 për qind), Turqia (19 për qind), Italia (17), Malta (8), Ukraina (7), Greqia, Libia dhe Egjypti (nga 5 për qind secila), etj.

Sipas të dhënave të Sektorit të Statistikave në APD, gjatë këtij 3-mujori nga anijet dhe tragetet janë përpunuar në kalata mbi 894 mijë tonë mallra të ndryshme gjithsej. 

Nga statistikat 3-mujore mësohet se 60 për qind e eksporteve i janë drejtuar me anije dhe tragete Italisë, 37 për qind janë nisur për në Maltë, ndërsa 3 për qind të mbetura kanë patur si drejtim Francën.

Importet vijnë kryesisht nga Rusia (28 për qind) dhe Turqia (24 për qind), që kryejnë së bashku më shumë se gjysmën e importit të mallrave drejt Durrësit. Bashkë me Greqinë, Italinë, Ukrainën dhe Egjyptin (me nga 9-5 për qind secila), mallrat e importit mbërrijnë me anije edhe nga Libia, Spanja, Bullgaria, Franca, etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autostrada Tiranë-Durrës është bllokuar pasditen e sotme në sensin për në kryeqytet.

Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm në ditet e mbetura të majit, por edhe përgjatë qershorit.

Versioni i gazetarit Jetmir Olldashi hedh poshtë si të rremë versionin e “Dëshmitarit X”, Albert Veliu, i njohur si ‘Babalja’, për audiop

Fabio Dukagjini, i riu që u shpëtua nga Policia pasi ra në kanionet e Shpellës së Pëllumbasit, ka dhënë dëshminë e tij për momentin fatal

   Në Olimpiadën mbarëkombëtare të matematikës, që sapo ka përfunduar në qytetin e Beratit nxënësi durrsak Tedi Kallço është shpallur fit

   Këtë të dielë në territorin e Shqipërisë pritet të ketë një situatë të ndryshe nga dita që lamë pas.

   Javën e kaluar, në rubrikën tonë të emigracionit u ofruam sugjerime se si të përgatiteni për intervistën për vizën e emigrantit.

 Një sërë tërmetesh goditën vendin tonë gjatë mbrëmjes së djeshme.

   Policia Rrugore e Tiranës u ka bërë apel të gjithë përdoruesve të makinave që të mos konsumojnë alkool kur janë në timon pasi destinan

   Vlora gjatë natës është tronditur nga një tërmet i fuqishëm, i cili ka terrorizuar banorët.