Tragetet Durrës-Bari dhe Durrës-Ankona me vonesë, ja problemet që shkaktoi moti i keq

Postuar: 18/01/2018 - 09:58

Pas disa orëve pritjeje për shkak të kushteve të këqija të motit, tragetet nga Durrësi drejt Barit dhe anasjellas Bari-Durrës, janë nisur në të njëjtën kohë të dyja, në orën 5:30 të mëngjesit të sotëm.

Kapitaneritë e Durrësit dhe të Barit, për shkak të motit shumë të keq në ujërat ndërkombëtare, kanë lejuar lundrimin e trageteve me disa orë vonesë.

Kapiteni i portit të Durrësit Paulin Ndreu bëri me dije për “DurrësLajm” se valëzimi në det shkonte 9-10 ballë në ujërat ndërkombëtare ku kishte fortunal.

Ndreu sqaroi se pati një problem për shkak të stuhisë edhe tragetin e linjës së Ankonës. Tragetit nuk iu dha leje për të lundruar në veri për shkak të motit të keq, të cilit i ishte bllokuar spiranca nga 2 tragetet e tjera. Vetëm pasi u larguan tragetet e tjera drejt Barit, u bë e mundur që të nxirrej spiranca nga deti, dhe t’i jepej leje për të lundruar drejt Ankonës.

Tragetet e nisura nga Bari pritet të mbërrijnë në Durrës pasditen e sotme rreth orës 17:00 dhe po ashtu edhe ato të nisura nga Durrësi drejt Barit në të njëjtën orë.

Kapiteni Ndreu bëri me dije se “Prioritet kishim sigurinë e njerëzve, sepse në një kohë të tillë s’mund të rrezikonim të jepnim leje për lundrimin e trageteve”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Policia ka vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme aksionin dhe kontrollin me drager për drejtuesit e mjeteve për evidentimin dhe ndëshki

   Duke filluar nga data 1 Mars do të ndryshojnë testet për marrjen e patentës.

   Gjatë kontrolleve të ushtruara nga efektivët e policisë së komisariatit të Shijakut për kapjen e personave në kërkim dhe me precedent

Sipas parashikimit të sinoptikanëve të MeteoAlb, moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë vendi

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj u ka dhënë mesazhe të qartë drejtuesve të Policisë së Shkodër, gjatë takimit mbi analizën e punës së k

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë mesditën e sotme një pallat gjashtëkatësh në qytetin e Fierit.