Ankesat e qytetarëve, Gjonaj: Janë shkarkuar 46 zyrtarë në Hipoteka dhe tek ALUIZNI

Postuar: 15/04/2018 - 13:56

Pas ankesave në portalin qeveritar "Shqipëriaqëduam", Ministria e Drejtësisë ka vendosur shkarkimin e 46 zyrtarëve kryesisht në Hipoteka, por edhe në agjencinë e ALUIZNI-t. 

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj bëri me dije këtë të diel vendimet e marra prej saj, ndërsa shtoi se janë paralajmëruar edhe 15 zyrtarë të tjerë, të cilët siç tha ministrja do të shkarkohen nëse nuk përmirësojnë punën e tij.

"Si rezultat i kësaj analize, 35 shkarkimeve të lajmëruara më parë, ju shtohen sot edhe 46 shkarkime të tjera të punonjësve të Hipotekës më së shumti, edhe ALUIZN-t. Po ashtu është urdhëruar paralajmërimi për shkarkim nga detyra të 15 punonjësve të tjerë, të cilët në rast të përsëritjes së këtyre problemeve do të shkarkohen dhe ndiqen edhe penalisht sipas rastit. Për 29 punonjës të administratës është marrë masa "vërejtje me shkrim". Nga ana tjetër, po shqyrtohen veprat penale për çdo të shkarkuar nga zyrat e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme dhe ALUIZN-t. Kushdo që vonon për qëllime korruptive apo thjesht vonon për neglizhencë qytetarët në marrjen në afat të shërbimit që u takon sipas ligjit është dhe duhet të konsiderohet problemi ynë i përbashkët."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (Vettingu) ka përjashtuar nga sistemi i drejtësisë prokuroren e parë.

Në pamjet që “DurrësLajm” sjell nga vendngjarja, kjo është gjendja e mjetit “BMW X5” në pronësi të drejtorit Ardian Gurr

Nëntë persona janë arrestuar në sajë të një operacioni antidrogë të zhvilluar nga autoritetet italiane në Livorno të Italisë.

Mjeti tip “BMW X5” që u shkrumbua në Durrës, është në pronësi të Ardian Gurrës, drejtorit të Arsim-Kulturës dhe Komuniteteve Fetare në Ba

Në Gjykatën e Apelit të Shkodrës do të zhvillohet seanca për vlerësimin e masës së sigurisë të 11 kuksianëve të ndaluar pas protestës në

Zonat bregdetare dhe të ulëta dominohen kryesisht nga kthjellimet, ndërsa vranësira kalimtare do ketë në Verilindje.

   Një nga qytetarët që iu bashkua protestës së thirrur nga emigranti Orges Sinjoni, për të ngritur zërin për gjendjen tërësisht të amort

   U akuzuan nga Prokuroria si personat përgjegjës për vrasjen e 17 vjeçarit Ardit Gjoklaj, por dy ditë më Gjykata e Tiranës ka shpallur

   Pas largimit të Briseida Shehajt, në krye të Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA) është emëruar Sokol Nano, djali i

   Së paku 2 mijë punonjës policie të nivelit zbatues rrezikojnë të mos plotësojnë në kohë formularët e Vettingut.