Beteja e fundit e durrsakut Elvis Hidri, mes shokëve dhe miqve

Postuar: 25/05/2018 - 19:12

   Nga Gëzim Kabashi

Elvis Hidri nuk jeton më.

Një sëmundje e rëndë e mori në pak javë.

Unë nuk e njoha së gjalli.

Për Elvisin më treguan gjatë dy javëve të fundit shokët dhe miqtë e tij.

Më thanë se nuk ishte vetëm nxënësi më i mirë i gjimnazit.

Më treguan se ishte më i dashuri dhe më i ndjeshmi nga të gjithë.

Më thanë se nuk arriti t’i kryejë studimet universitare, por kjo për të ishte krejt e parëndësishme.

Më treguan se ishte aq i lidhur me prindët, saqë nuk krijoi një familje të vetën.

Pjesën tjetër nuk kishte nevojë të ma tregonin.

Ajo që ndodhi për Elvisin nuk ka patur të dytë në Durrës.

Dhjetra shokë e miq vrapuan në Spitalin Rajonal dhe në atë të kryeqytetit për të dhuruar gjak për 45-vjeçarin.

Mandi dhe Ledia nuk u larguan asnjë minutë nga dhoma e tij në familjen Hidri.

Maksi dhe Genta i lanë fëmijët vetëm në San Diego (SHBA) dhe u vunë në dispozicion të shokut të tyre.

Nga Italia mbërriti Altini, nga Zvicra erdhi Taku.

“Ne e dinim që gjaku për Elvisin nuk shërbente më për shërimin e tij, por fatkeqësisht ushqente “bishën” që po i merrte jetën”-tregon Ervini, pak orë pasi djaloshi e humbi betejën me sëmundjen. Me kokën ulur qëndrojnë Eni, Rita, Fabjani e Andi.

Nga diagnostikimi përfundimtar në Tiranë e Selanik askush nuk u dorëzua megjithëse nuk kishte asnjë shans për jetën e tij. “Donim vetëm ta kishim pranë nesh”- thotë Andi.

Asnjë organizëm qeveritar apo shoqëror nuk do të bënte dot atë që bënë shokët e miqtë për Elvisin. Një këmbanë kujtese për ta.

“Nuk e dinim se sa shumë e paskan dashur djalin tonë”- ishte fjala e prindërve pak para se të ndaheshin përgjithmonë me birin e tyre.

 … E di se me ikjen e Elvis Hidrit kam patur mundësinë të njoh një pjesë të bukur të qytetit tim.

Solidaritetin e pafund dhe të heshtur të njerëzve.

Diçka që e shohim gjithnjë e më rrallë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Valbona Ndreu është nëna që mëngjesin e 8 gushtit kishte dalë me dy vogëlushet e saj, por që fatkeqësisht njërën prej tyre nuk e ka më.

Ambasadorja e Shqipërisë në Romë, Anila Bitrit në një lidhje telefonike për Ora News, tha se ka ndjekur me shqetësim ngjarjen dramatike n

   Shembja e urës ‘Morandi’ në Xhenova ka shkaktuar një tragjedi të vërtetë.

   Mes personave që kanë përdorur sot urën Morandi në Genova, Itali ka qenë edhe avokati i njohur shqiptar Saimir Vishaj.

   Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK për Alma Brati, gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë, kandidate për anëtare e Kësh

   Mijëra pushues janë dyndur drejt plazheve të Durrësit.

   OSHEE ka njoftuar sot se shumë zona të Tiranës do të kenë mungesë të energjisë elektrike, duke nisur që nga ora 09:00 e mëngjesit.

   Sipas Meteoalb, Shqipëria do të paraqitet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, kushte të cilat do të vijojnë deri në orët e pasd

   Plot 42 pasgoditje janë regjistruar nga Instituti i Gjeoshkencave që pas tërmetit me magnitudë 5.1 e shkallës rihter të ndodhur më dat

   Skenat e rënda të konfliktit të ditëve të fundit që u shënuan në terminalin e teageteve në Durrës si rezultat i vonesave të trageteve