Biznesi në Durrës: Kundër taksës në Rrugën e Kombit dhe TVSH-së për biznesin e vogël (VIDEO)

Postuar: 17/04/2018 - 12:47

Dhoma e Tregëtisë dhe Industrisë në Durrës ka dalë kundër vendimit të qeverisë për tarifën e qarkullimit të mjeteve në Rrugën e Kombit, si edhe për futjen e biznesit të vogël në skemën e TVSH-së.

Në një pronocim për "DurrësLajm", kreu i kësaj dhome në Durrës, Andrea Xhavara, foli në lidhje me dy çështjet më të mprehta që kanë ndikim të drejtpërdrejtë tek biznesi: tarifa e Rrugës së Kombit dhe ankimimin e bizneseve për futjen në skemën e TVSH-së. 

Xhavara si përfaqësues i bizneseve durrsake tha se rruga Durrës- Kukës, do mirëmbajtje, duhet paguar, por kurrsesi tarifa që cënojnë popullatën siç janë banorët e Kukësit. Njëkohësisht tarifa ndikon drejtpërsëdrejti edhe në turistët që nëpërmjet këtij segmenti vijnë nga Kosova në Durrës.

"Për shqiptarët është ngritur një grup pune e po diskutohet çmimi, por fatkeqësisht nuk është thënë gjë për turistët të huajt e kosovarët. Kosovarët deri tani kanë thënë që tarifa është e lartë. Duhet të rishikohet. Grupet nga Kosova që vijnë në fundjavë rëndohen nga tarifa 5 euro për një kalim. Kjo duhet të jetë e arsyeshme dhe e përballueshme nga të gjithë për të mos rritur koston e një pushimi në weekend," tha Xhavara.

Përsa i përket çështjes së binzesit të vogël, kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë u shpreh:

"10 mijë biznese në të gjithë vendin futen në skemën e TVSH-së në të gjthë vendin, 1200 prej të cilave i takojnë bashkisë së Durrësit. Ne dhamë mendimin që të mos bëhej kjo punë sepse rriten kostot, rriten burokracitë, në të ardhmen do tu kërkohen balance. Qeveria mendon që do të informalizojë biznesin e madh duke ngarkuar biznesin e vogël. Ne mendojmë që kjo do të mjaftonte vetëm me lëshimin e faturës. Shitblerje pa faturë të quhej e paligjshme dhe të dënohej rëndë. Duhet të shitet me faturë nga kushdo."

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Shqipëria bën pjesë te vendet me aktivitet të lartë sizmik.

   Përmes një deklarate, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka sqaruar ndryshimin e çmimeve të teksteve shkollore për sistemin e ri

Sot dhe në fundjavë, moti mbetet me kthjellime e vranësira kalimtare; më të shpeshta në mesditë dhe orët e pasdites kur priten shira afat

Tragjedia në Genova që shkaktoi vdekjen e 39 personave, ka vënë në alarm edhe autoritetet shqiptare.

Tri lokale janë mbyllur ditën e sotme në zonën e Jalës nga AKU, për shkak se kryenin veprimtari në kundërshtim me standardet e sigurisë u

Pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016-s, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano Shullazin dhe

Një familje nga Durrësi prej gjashtë anëtarësh, dy prindërit dhe katër fëmijët e mitur, kanë shpëtuar për mrekulli këtë të premte, pasi m

Shifrat zyrtare të Policisë Greke tregojnë një rritje të numrit të sasive të sekuestruara të hashashit në veri të vendit fqinj, në zonën

Gjashtë anëtarë të një familjeje nga Durrësi mbetën të lënduar lehtë, pasi makina tip “Volvo” me të cilën ata po udhëtonin, u përplas me

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të paraqitet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në zonat qëndrore dhe në zonat jugore.