Biznesi në Durrës: Kundër taksës në Rrugën e Kombit dhe TVSH-së për biznesin e vogël (VIDEO)

Postuar: 17/04/2018 - 12:47

Dhoma e Tregëtisë dhe Industrisë në Durrës ka dalë kundër vendimit të qeverisë për tarifën e qarkullimit të mjeteve në Rrugën e Kombit, si edhe për futjen e biznesit të vogël në skemën e TVSH-së.

Në një pronocim për "DurrësLajm", kreu i kësaj dhome në Durrës, Andrea Xhavara, foli në lidhje me dy çështjet më të mprehta që kanë ndikim të drejtpërdrejtë tek biznesi: tarifa e Rrugës së Kombit dhe ankimimin e bizneseve për futjen në skemën e TVSH-së. 

Xhavara si përfaqësues i bizneseve durrsake tha se rruga Durrës- Kukës, do mirëmbajtje, duhet paguar, por kurrsesi tarifa që cënojnë popullatën siç janë banorët e Kukësit. Njëkohësisht tarifa ndikon drejtpërsëdrejti edhe në turistët që nëpërmjet këtij segmenti vijnë nga Kosova në Durrës.

"Për shqiptarët është ngritur një grup pune e po diskutohet çmimi, por fatkeqësisht nuk është thënë gjë për turistët të huajt e kosovarët. Kosovarët deri tani kanë thënë që tarifa është e lartë. Duhet të rishikohet. Grupet nga Kosova që vijnë në fundjavë rëndohen nga tarifa 5 euro për një kalim. Kjo duhet të jetë e arsyeshme dhe e përballueshme nga të gjithë për të mos rritur koston e një pushimi në weekend," tha Xhavara.

Përsa i përket çështjes së binzesit të vogël, kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë u shpreh:

"10 mijë biznese në të gjithë vendin futen në skemën e TVSH-së në të gjthë vendin, 1200 prej të cilave i takojnë bashkisë së Durrësit. Ne dhamë mendimin që të mos bëhej kjo punë sepse rriten kostot, rriten burokracitë, në të ardhmen do tu kërkohen balance. Qeveria mendon që do të informalizojë biznesin e madh duke ngarkuar biznesin e vogël. Ne mendojmë që kjo do të mjaftonte vetëm me lëshimin e faturës. Shitblerje pa faturë të quhej e paligjshme dhe të dënohej rëndë. Duhet të shitet me faturë nga kushdo."

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjyqtarja Altina Xhoxhaj ka reaguar ashpër në seancën e sotme që zhvilloi Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pas pretendimit se ajo ka fs

Persona të paidentifikuar kanë vjedhur një dyqan “Vodafone” në Durrës, pranë stacionit të trenit.

Koha ka filluar të ngrohet, dhe midis rreshjeve kalimtare të shiut, po fillojmë të shikojmë sërish bukurinë e natyrës, shkruan media irla

Bashkia e Tiranës ka ndërhyrë me një aksion të gjerë për pastrimin përgjatë rrjedhës së lumit të Tiranës nga "Ura Babrroit " deri te "Ura

Dhimbje e madhe dhe mesazhe rrëqethëse janë ato që miqtë, kolegët, gazetarët dhe të njohurit kanë shkruar pas lajmit tragjik se Armand Ha

Zbulohet se pas kompanisë offshore që zotëronte Gulf në Shqipëri qëndron gjeorgjiani Aleksandre Gogokhia.

Vijon paraditja me kthjellime në Jug e Qendër, ndërsa vranësira kalimtare do të ketë në Veri.

Altina Xhoxhaj është anëtarja e katërt e Gjykatës Kushtetuese që përballet sot me procesin e vetingut pas Besnik Imerajt, Fatos Lulos dhe

  Në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, por edhe në të gjithë Shqipërinë ndodhi për herë të parë rezeksioni i kancer