Dalin shifrat: Gati 3200 shtëpi të përmbytura, 1600 të evakuuar

Postuar: 02/12/2017 - 20:30

Dalin shifrat e para të përmbytjeve që nisën mbrëmjen e së enjtes dhe vijojnë ende. Sipas atyre që u raportuan në Komitetin e Koordinimit dhe Menaxhimit të Emergjencave Civile  me pjesëmarrjen e ministrave dhe kryeministrit Edi Rama, raportohet se ka rreth 3193 banesa të përmbytura, 40 biznese, 7874 ha tokë e përmbytur si dhe 1594 persona të evakuuar. Sipas të njëjtave burime, prurjet në Vjosë janë 2200 metër kub për sekondë. Në hartën e përmbytjeve dhe problematikës është shtuar Korça dhe Përmeti.

“Shkolla të dëmtuara 49. Masat e marra në përgjithëse janë shtuar kapacitetet dhe operacionet. Në kërkim shpëtim dhe evakuim. Janë 34 forca nga Kosova në Fier. Sot kanë filluar edhe operacionet e rikuperimit, në rrethin e Krujës dhe Tiranës. Ka filluar dhënia e ndihmave. Ka filluar pastrimi dhe rikthimi në normalitet edhe në jug. Janë shtuar zërat ndërkombëtarë për të dhënë ndihmë. 6406 forca të përfshira, 1081 mjete. Jemi në fazën e dytë të procesit, të reagimit. Do të fillojë së shpejti likuidimi i pasojave për të kaluar tek faza e fundit, për zgjidhjen. Sot jemi në përfundim të fazës së dytë, që është reagimi emergjent”, bëri të ditur këshilltari i kryeministrit Rama.

Drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prenci tha se janë dëmtuar në të gjithë vendin 13 ura dhe theksoi se prurjet e Vjosës janë më masive se në vitin 2015.

“E veçanta e kësaj situate është se kemi pasur një parashikim të saktë meteorologjik. Janë dëmtuar 13 ura në të gjithë territorin e RSH. Përmbytjet janë shtrirë kryesisht në Krujë, Durrës, Shijak, Sukth, Frakull, Levan që janë problematike për shkak të kapërcimit të argjinaturës, jo shkatërrim të argjinaturës si rezultat i prurjeve më masive se në 2015”, tha Prençi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Takimi i radhës në Departamentin e Shtetit, i Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt dhe drejtuesve kryesorë të Policisë së Shtetit, is

   Luan Hajdaraga, ish-ministër i Mbrojtjes dhe ish-deputet e nënkryetar i Partisë Socialiste për shumë vite, ka pësuar sot në mëngjes nj

   Ministria e Arsimit ka sqaruar pse në shkollat në vend po u jepet hapësirë diskutimit të temave për LGBTI.

   Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm përgjatë ditëve të mbetura të muajit Mars, por edhe në fillim të Prillit. 

   Ish-ministri i Mbrojtjes i Partisë Socialiste, Luan Hajdaraga, ka pësuar sot një ishemi në tru dhe ndodhet i shtruar në spital.

Pas gruas së grabitësit të plagosur Arben Muça, është thirrur tek Krimet e Rënda për të dëshmuar edhe nëna e tij.

Gjykata e Apelit në Durrës lë në fuqi vendmin e Gjykatës së Shkallës së Parë në Durrës për shtetasen Olesia Duka.

Të tjera detaje janë zbuluar rreth 37-vjeçarit Arben Muça i cili ka mbetur i plagosur mbrëmjen e kaluar pas tentativës për të grabitur nj

Në ditën e dytë të vizitës në Uashington, Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, zhvilloi një takim me zëvendësdrejtorin e DEA (Agjencia për

Kryeredaktori i Gazeta Shqiptare, Erl Murat i ftuar në "360Gradë" në Ora News thotë se një ish-kryeministër që ka 13 vite pa punë shëtit