Dalin shifrat: Gati 3200 shtëpi të përmbytura, 1600 të evakuuar

Postuar: 02/12/2017 - 20:30

Dalin shifrat e para të përmbytjeve që nisën mbrëmjen e së enjtes dhe vijojnë ende. Sipas atyre që u raportuan në Komitetin e Koordinimit dhe Menaxhimit të Emergjencave Civile  me pjesëmarrjen e ministrave dhe kryeministrit Edi Rama, raportohet se ka rreth 3193 banesa të përmbytura, 40 biznese, 7874 ha tokë e përmbytur si dhe 1594 persona të evakuuar. Sipas të njëjtave burime, prurjet në Vjosë janë 2200 metër kub për sekondë. Në hartën e përmbytjeve dhe problematikës është shtuar Korça dhe Përmeti.

“Shkolla të dëmtuara 49. Masat e marra në përgjithëse janë shtuar kapacitetet dhe operacionet. Në kërkim shpëtim dhe evakuim. Janë 34 forca nga Kosova në Fier. Sot kanë filluar edhe operacionet e rikuperimit, në rrethin e Krujës dhe Tiranës. Ka filluar dhënia e ndihmave. Ka filluar pastrimi dhe rikthimi në normalitet edhe në jug. Janë shtuar zërat ndërkombëtarë për të dhënë ndihmë. 6406 forca të përfshira, 1081 mjete. Jemi në fazën e dytë të procesit, të reagimit. Do të fillojë së shpejti likuidimi i pasojave për të kaluar tek faza e fundit, për zgjidhjen. Sot jemi në përfundim të fazës së dytë, që është reagimi emergjent”, bëri të ditur këshilltari i kryeministrit Rama.

Drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prenci tha se janë dëmtuar në të gjithë vendin 13 ura dhe theksoi se prurjet e Vjosës janë më masive se në vitin 2015.

“E veçanta e kësaj situate është se kemi pasur një parashikim të saktë meteorologjik. Janë dëmtuar 13 ura në të gjithë territorin e RSH. Përmbytjet janë shtrirë kryesisht në Krujë, Durrës, Shijak, Sukth, Frakull, Levan që janë problematike për shkak të kapërcimit të argjinaturës, jo shkatërrim të argjinaturës si rezultat i prurjeve më masive se në 2015”, tha Prençi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Stacioni i trenit për qytetarët Tiranës do të rikthehet në Bulevardin e Ri, aty ky ka qenë stacioni historik.

Ish-nëndrejtor i Përgjithshëm i Burgjeve, Iliaz Labi ndodhet nën arrest shtepiak për llogari të një procesi për çështje korrupsioni.

Nisi sot rimbursimi i fishave të diabetit për fëmijët diabetikë, pas vendimit të Qeverisë për ofrimin falas të fishave për fëmijët 0-18 v

Një tjetër vetëvrasje është regjistruar në qytetin e Durrësit, ku ka varur veten një burrë i moshës 52 vjeç.

Gjykata Administrative ka rrëzuar kërkesë-padinë e prokurores Rovena Gashi të bërë javën e kaluar ndaj Prokurores së Përgjithshme të përk

36 gjyqtarë dhe prokurorë do t’i nënshtrohen ligjit të Vettingut.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka shpallur afatet për aplikimet për vende te lira pune në pozicionin infermier, fiziotera

Një ditë më parë është detyruar të devijojë rrugën avioni i “Blue Panorama” i nisur nga Bolonja me destinacion final Tiranën.

Është zhvilluar sot në Gjykatën e Krimeve të Rënda një tjetër seancë në ngarkim të Emiljano Shullazit dhe bashkëpunëtorëve të tij.

Vranësira të shpeshta dhe reshje të izoluara do të ketë në Veri- Jug ndërsa më të dendura vranësirat paraqiten në zonat Qendrore ku prite