Dyshime për terrorizëm, dëbohen drejt Durrësit dy shqiptarët

Postuar: 07/12/2017 - 10:57

Dy shqiptarë, të cilët jetonin në Puglia të Italisë u deportuan të mërkurën nga ky shtet për arsye sigurie. Lajmi u bë i ditur nga Ministri i Brendshëm italian, Marco Minniti.

Sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA, kjo e ka çuar numrin në 100, të personave të dëbuar vetëm për këtë vit, dhe 232 që nga fillimi i 2015-s, me dyshimin se ishin pjesë e rrjeteve ekstremiste fetare. Ata janë kthyer të gjithë në vendet e tyre të origjinës.

Një prej shqiptarëve, shkruan ANSA, një 24-vjeçar që jetonte në Fucera, pranë Foggias ra në radarët e policisë gjatë një hetimi për luftëtarët e huaj të Shteti Islamik. Ai dyshohej se ishte i lidhur ngushtë me një bashkëkombas i cili po ndihmonte në emigrimin e paligjshëm dhe ishte gjithashtu i lidhur me një grup Salafist, pjesë e së cilit ishin 2 shqiptarët e deportuar nga Italia, Korrikun e shkuar.

24-vjeçari përhapte propagandë xhihadiste në faqen e tij të Facebook. Shqiptari tjetër që u deportua po të mërkurën, sipas ANSA ishte një 23-vjeçar i lidhur me një grup kriminal shqiptar, ishte marrë me trafik të personave në Foggia dhe kishte postuar fotografi në Facebook ku shfaqej me armë zjarri. Të dy shqiptarët, për të cilët mediat italiane nuk japin emra, u dëbuan nga Bari drejt Durrësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Takimi i radhës në Departamentin e Shtetit, i Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt dhe drejtuesve kryesorë të Policisë së Shtetit, is

   Luan Hajdaraga, ish-ministër i Mbrojtjes dhe ish-deputet e nënkryetar i Partisë Socialiste për shumë vite, ka pësuar sot në mëngjes nj

   Ministria e Arsimit ka sqaruar pse në shkollat në vend po u jepet hapësirë diskutimit të temave për LGBTI.

   Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm përgjatë ditëve të mbetura të muajit Mars, por edhe në fillim të Prillit. 

   Ish-ministri i Mbrojtjes i Partisë Socialiste, Luan Hajdaraga, ka pësuar sot një ishemi në tru dhe ndodhet i shtruar në spital.

Pas gruas së grabitësit të plagosur Arben Muça, është thirrur tek Krimet e Rënda për të dëshmuar edhe nëna e tij.

Gjykata e Apelit në Durrës lë në fuqi vendmin e Gjykatës së Shkallës së Parë në Durrës për shtetasen Olesia Duka.

Të tjera detaje janë zbuluar rreth 37-vjeçarit Arben Muça i cili ka mbetur i plagosur mbrëmjen e kaluar pas tentativës për të grabitur nj

Në ditën e dytë të vizitës në Uashington, Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, zhvilloi një takim me zëvendësdrejtorin e DEA (Agjencia për

Kryeredaktori i Gazeta Shqiptare, Erl Murat i ftuar në "360Gradë" në Ora News thotë se një ish-kryeministër që ka 13 vite pa punë shëtit