Fundjava nuk premton, por fundi i muajit sjell temperatura ekstreme

Postuar: 08/06/2018 - 16:22

E premtja ka shënuar ditën më të nxehte të qershorit, ku termometri ka regjistruar 37 gradë në mesditë. Fundjava sjell rënie të temperaturave dhe rreshje shiu, por sinoptikanët parashikojnë rikthim të të nxehtit në ditët e fundit të muajit.

Java e parë e qershorit ka shënuar ditë të nxehta me temperatura përvëluese. Mesditën e të premtes u regjistruan 37 gradë. Për sinoptikanët kjo nuk është një situtatë normale, por veçse një episod i të nxehtit që pritet të përsëritet sërish në fund të muajit.

Parashikimet flasin për rreshje shiu, që do të përfshijnë vendin gjatë javës që vjen. Ashtu si edhe muaji maj, qershori pritet të jetë një muaj më i nxehtë se normalja. /Tv Klan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim kanë transportuar gjatë periudhës janar-qershor të këtij viti 9 përqind mall

Sipas MeteoAlb ditën e sotme, moti do të paraqitet i vranët me shira të herë pas hershme në Veri-Veriperëndim të vendit dhe pjesërisht në

Autoriteti i Aviacionit Civil i ka kërkuar institucionit homolog në Itali që të marrë masa ndaj kompanive ajrore që ofrojnë shërbime në T

Kjo ishte situata e trafikut këtë të diel në rrugën dytësore Plepa - Golem, e cila rëndohet gjatë fundjavës për shkak të fluksit të pushu

Ndërron jetë në spitalin e Durrësit i riu që u transportua sot me urgjencë nga plazhi i Gjirit të Lalzit.

Rrezet e forta të dielit në stinën e verës mund të shkaktojnë sëmundje të rrezikshme të lëkurës.

Teksa temperaturat sot arrijnë deri në 37-38 gradë, duke bërë që shumica e shqiptarëve t’i drejtohen plazheve, nesër pritet kthesë e moti

Mijëra pushues nga rajoni i janë drejtuar bregdetit të Shqipërisë, për të kaluar fundjavën ose pushimet verore.

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvllimit Rural nëpërmjet Auteritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU) ka forcuar dhe shtrënguar akoma më shumë masat