Gazetari i njohur durrsak kujton mikun e vrarë: Askush nuk u kujtua ta nderojë

Postuar: 22/03/2018 - 19:03

Në foto: Pranga në këmbët e një skllavi, shek. III p.e.s

   Gazetari i njohur durrsak, Thanas Mustaqi i është rikthyer vrasjes së një mikut të tij, ngjarje e ndodhur 21 vite më parë dhe ende e pazbardhur.

Në një postim të Facebook, Mustaqi kujton mikun e tij Uran Sabriu, atë që ai e quan ‘dëshmor monumentesh’. Sabriu humbi jetën, pasi ndërhyri të ndalonte grabitësit që vodhën objekte të kulturës ilire nga muzeu arkeologjik i Durrësit.

“Kundër grabitësve ndërhyri Uran Sabriu, që kishte një kioskë përballë muzeut, por e vranë. Miku im Uran Sabriu ishte një dëshmor monumentesh. Por askush nuk u kujtua ta nderojë. As objektet nuk u gjetën dhe tani pas 21 vjetësh”, shkruan Mustaqi në postimin e tij.

Në foton që shoqëron postimin e tij, gazetari i vjetër durrsak ka publikuar një nga objektet e grabitura nga muzeu arkeologjik në vitin e mbrapshtë ’97 dhe që ende nuk janë gjetur.

Postimi i plotë i Thanas Mustaqit:

Pranga në këmbët e një skllavi, objekt i shekullit III para erës së re. Ndodhej në muzeun e vjetër (ndërtesa) arkeologjik. U vodh në mars 1997 nga njerëz të paguar, me sa duket, nga punonjës të brendshëm të muzeut. Grabitësit ishin të orientuar të merrnin objekte të kulturës ilire dhe jo objekte me vlerë tregtare sikurse janë vazot, që në tregun ndërkombëtar kushtojnë miliona dollarë. Jo vetëm ky objekt, por edhe të tjera u vodhën. Kundër grabitësve ndërhyri Uran Sabriu, që kishte një kioskë përballë muzeut, por e vranë. Miku im Uran Sabriu ishte një dëshmor monumentesh. Por askush nuk u kujtua ta nderojë. As objektet nuk u gjetën dhe tani pas 21 vjetësh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) njofton gjithë abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë

   Regjistrohet një tjetër lëkundje sizmike, këtë herë në Kavajë.

   Vdekja tragjike në një aksident rrugor e 25-vjeçarit nga Durrësi Xhemal Goga ka lënë të pikëlluar familjarët, miqtë dhe kolegët e të r

   E ndërtuar 85 vite më parë, godina simbol e qytetit të Durrësit, që shërben si degë e Bankës Tregtare pritet t’i nështrohet rikonstruk

   Presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitarivić zhvillon nesër vizitë në Durrës, interes i madh nga qytetarët durrsakë.

Tërmetet e njëpasnjëshme vazhdojnë të lëkundin Shqipërinë e Mesme në këtë sezon veror.

Helmimet nga ushqimi bëhen më të shpeshta gjatë stinës së verës, kryesisht për shkak të kushteve në të cilat tregtohen dhe ruhen produkte

Zyra antikorrupsion e kryeministrit prej dy ditësh ka zbarkuar në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive në Durrës.

Zylfije Haklaj motra e Shkëlqim, Halil, Ylli dhe Fatmir Haklajt të vrarë në Tropojë thyen heshtjen duke dhënë një intervistë për “Shqipta

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Artan Zeneli është shkarkuar nga organet e Vettingut.