Godinës së Dispancerisë në Durrës i ka dalë pronari, shteti e la të rrënohet (VIDEO)

Postuar: 18/03/2018 - 16:35

Në prag të 24 marsit, ditës së luftës kundër tuberkulozit, të sëmurët në Durrës rrezikohen të mbeten pa spitalin e tyre. Godinës së Dispancerisë së Durrësit i ka dalë pronari, dhe shumë shpejt kjo godinë nuk do të jetë më në shërbim të atyre që kanë nevojë për të.

Godina e Dispancerisë së Durrësit është në gjendje të keqe. Ndërkohë që pacientë të shumtë që kërkojnë të marrin shërbim aty, shprehen se godina ka mbetur e rrënuar dhe kalimi i pronësisë së saj tek ish-pronari ka bërë që godina të harrohet nga shteti, përsa i përket investimit. Vetëm vitin e kaluar në këtë klinikë janë konstatuar dhe kuruar 35 raste të reja të sëmundjeve infektive.

Në Durrës është një ndërtesë 64-vjeçare e cila dikur ka qenë me shtretër. Tashmë ka vetëm 4 punonjës. Ajo është në gjendje të keqe pasi nuk është riparuar prej disa vitesh, kjo sepse i ka dalë pronari dhe është në proces gjyqësor aktualisht në Apelin e Durrësit. Megjithëse ka pasur një Vendim të Këshillit të Ministrave se Institucionet Arsimore dhe Shëndetësore nuk mund të tjetërsohen. Ka qenë një ish-ministër që në kundërshtimme ketë VKM ka firmosur. 

Kjo ndodh në një kohë që kjo klinikë në Durrës vitin e kaluar vetëm nga 2 mjekët e saj, sipas  informacionit të drejtorisë së shëndetit publik, ka realizuar mbi 7000 konsulta dhe ka kuruar 35 raste të reja me TBC. Ky numër ka tendencë rritjeje për shkak të të ardhurve në rritje nga zona rurale që jetojnë në kushte të rënda varfërie.

Në vendin tonë çdo rreth ka klinikat e veta të plotësuara me personel të specilizuar për sëmundjen e TBC-së. Në Tiranë janë 9 mjekë në shërbim, duke përfshirë laborantë, personel të mesëm si dhe aparatura shumë të mira Radioskopie. Drejtoria e Spitalit të Durrësit ka bërë një punë shumë të mirë që arriti të realizojë kryerjen në Durrës të analizës së gëlbazës për TBC. Ç’ka eleminon sorollatjet e shumta të tyre Durrës-Tiranë ku bëheshin më parë, dhe të sëmurët nuk e përballonin rrugëtimin ekonomikisht.

Por sot, për këtë kategori të sëmurësh ka mungesë të ndonjë ilaçi bazë që jepet falas nga shteti për probleme vonesë në tenderim. Ndërsa mungojnë edhe filmat e radiografisë.   

Statistikat thonë se mbi 1.8 milionë njerëz vdesin çdo vit nga sëmundja e tuberkulozit në botë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Vdekja tragjike në një aksident rrugor e 25-vjeçarit nga Durrësi Xhemal Goga ka lënë të pikëlluar familjarët, miqtë dhe kolegët e të r

   E ndërtuar 85 vite më parë, godina simbol e qytetit të Durrësit, që shërben si degë e Bankës Tregtare pritet t’i nështrohet rikonstruk

   Presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitarivić zhvillon nesër vizitë në Durrës, interes i madh nga qytetarët durrsakë.

Tërmetet e njëpasnjëshme vazhdojnë të lëkundin Shqipërinë e Mesme në këtë sezon veror.

Helmimet nga ushqimi bëhen më të shpeshta gjatë stinës së verës, kryesisht për shkak të kushteve në të cilat tregtohen dhe ruhen produkte

Zyra antikorrupsion e kryeministrit prej dy ditësh ka zbarkuar në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive në Durrës.

Zylfije Haklaj motra e Shkëlqim, Halil, Ylli dhe Fatmir Haklajt të vrarë në Tropojë thyen heshtjen duke dhënë një intervistë për “Shqipta

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Artan Zeneli është shkarkuar nga organet e Vettingut.

Një tjetër prokurore ka kaluar me sukses në sitën e Vettingut.

Prokurori i rrethit gjyqësor Tiranë, Arben Nela, njëherazi kandidat për Këshillin ë Lartë të Prokurorisë, do të përballet këtë të mërkurë