Kokaina në Durrës/ Dy të arrestuarit kërkojnë lirinë në Apel

Postuar: 14/03/2018 - 15:53

Armando Pezaku shoferi që transportoi 613 kilogramë kokainë nga porti i Durrësit në Maminas dhe menaxhari i kompanisë “Arbri Garden” Donald Lushaj kanë apeluar masat e sigurisë arrest me burg caktuar 10 ditë më parë.

Ata pretendojnë se nuk kanë pasur dijeni për lëndën narkotike që u gjet në dyshemenë e dyfishtë të kontenierit me banane të ardhur nga Kolumbia.

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda do të shqyrtojë kërkesat e dy të rinjve në datën 20 Mars.

Pezaku dhe Lushaj janë dy të arrestuarit e vetëm deri tani për super ngarkesën e kokainës. Ndërsa në kërkim vazhdon të jetë pronari i “Arbri Garden”, Arbër Çekaj.

Gjetja e 41-vjeçarit për Policinë dhe Prokurorinë shqiptarë është shumë e rëndësishme. Në adresën e dhënë në Gjermani Çekaj nuk është gjetur nga autoritet e atij vendi, duke shtuar misterin mbi roli që ai ka patur në trafikun e kokainës

Disa letër porosi janë dërguar në Kolumbi, Ekuador dhe Argjentine vende me të cilat “Arbri Garden” kishte marrëdhënie tregtare. Autoritetet u jane drejtuar edhe autoriteteve  në Itali pasi ka dyshime se konteneiri është kontrolluar në portin e Livornos. /Tv Klan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Politologu Afrim Krasniqi i ftuar në “Tonight Ilva Tare” në Ora News thotë se ka deputetë me pasuri 14 mln euro pa punuar një ditë.

   Analisti Arjan Curri ka bërë deklaratëne fortë në emisionin ‘Studio e Hapur’ të gazetares Eni Vasili, kur tha se shpejti do të arresto

   Mbrëmjen e sotme, në afërsi të Maminasit, në autostradën Tiranë-Durrës, 10 makinave u janë çarë gomat.

   Reshjet e shiut me intensitet të lartë që u regjistruan që në orët e para të mëngjesit në Durrës shkaktuan përmbytje në thuajse të gji

   Njëra anë e aksit tërësisht e bllokuar, baltë dhe argjilë në rrugë dhe një zonë që duket komplet e lënë në mëshirën e natyrës dhe kapr

   Situata e krijuar në Durrës si pasojë e përmbytjeve është ende larg përmirësimit.

Lëvizje të tjera në radhët e Policisë së Shtetit. Së fundi është ndryshuar kreu i Departamentit të Policisë Kriminale, Idajet Faskaj.

Reshjet e dendura të shiut të cilat kanë nisur prej orëve të para të mëngjesit të sotëm në Durrës, kanë shkaktuar përmbytje në zona të nd

Gjykata për Krimet e Rënda ka dhënë sot dënimin me burgim të përjetshëm për Denis Shtrazën, si një prej personave që rrëmbeu dhe vrau Gaz

Dy ditë pas arrestimit të 39 personave të cilët ishin pjesë e 7 grupeve kriminale, policia ka zbardhur skemën e plotë se si emigronin nje