Kryepolici Ardi Veliu vizitë në Kosovë, e para jashtë vendit

Postuar: 13/03/2018 - 08:01

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu është duke zhvilluar një vizitë zyrtare në Kosovë, ku fillimisht është pritur nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni.

Në takimin i cili u realizua në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të PK-së, Drejtori Maxhuni fillimisht falënderoi homologun e tij Veliu për vizitën dhe e uroi për detyrën e re në krye të Policisë së Shtetit.

Maxhuni i njohu të pranishmit mbi angazhimet, aktivitetet dhe objektivat e Policisë së Kosovës, si dhe përkushtimin e vazhdueshëm në përmbushjen e detyrave dhe obligimeve të saj ligjore në të mirë të sigurisë dhe rendit në Republikën e Kosovës.

“Policia e Kosovës ka kapacitete profesionale dhe është e përgatitur që të ofrojë siguri, të luftojë kundër krimit të organizuar si dhe të bashkëpunojë ngushtë me organizatat policore me qëllim avancimin e mëtejshëm të bashkëpunimit të ndërsjellë në fushën e sigurisë dhe parandalimit të terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm”.

Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu falënderoi Maxhunin për pritjen e ngrohtë dhe njëkohësisht vlerësoi lart punën e Policisë së Kosovës e në veçanti bashkëpunimin e shkëlqyer midis dy policive, i cili ka treguar rezultate pozitive në fusha të ndryshme duke përfshirë edhe sukseset në patrullimet e përbashkëta policore.

Maxhuni e Veliu konfirmuan vazhdimin e bashkëpunimit të ndërsjelltë edhe në të ardhmen në fusha të ndryshme me interes të përbashkët policor, shkëmbimin e përvojave policore përmes zyrtarëve policorë, trajnimet në fusha të ndryshme me qëllim realizimin e synimeve të përbashkëta, në parandalimin dhe luftën e krimit duke përfshirë atë trans kufitar, si dhe lehtësimin e kalimit kufitar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetari Artan Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë për arrestimin, dhënien nga gjykata paraprakisht të masës “arrest me burg” dhe pas 48

Deri në orët e mbrëmjes, moti paraqitet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta në zonat Jugore, ndërsa shira të dobëta do të ketë në Ver

   Politologu Afrim Krasniqi i ftuar në “Tonight Ilva Tare” në Ora News thotë se ka deputetë me pasuri 14 mln euro pa punuar një ditë.

   Analisti Arjan Curri ka bërë deklaratëne fortë në emisionin ‘Studio e Hapur’ të gazetares Eni Vasili, kur tha se shpejti do të arresto

   Mbrëmjen e sotme, në afërsi të Maminasit, në autostradën Tiranë-Durrës, 10 makinave u janë çarë gomat.

   Reshjet e shiut me intensitet të lartë që u regjistruan që në orët e para të mëngjesit në Durrës shkaktuan përmbytje në thuajse të gji

   Njëra anë e aksit tërësisht e bllokuar, baltë dhe argjilë në rrugë dhe një zonë që duket komplet e lënë në mëshirën e natyrës dhe kapr

   Situata e krijuar në Durrës si pasojë e përmbytjeve është ende larg përmirësimit.

Lëvizje të tjera në radhët e Policisë së Shtetit. Së fundi është ndryshuar kreu i Departamentit të Policisë Kriminale, Idajet Faskaj.

Reshjet e dendura të shiut të cilat kanë nisur prej orëve të para të mëngjesit të sotëm në Durrës, kanë shkaktuar përmbytje në zona të nd