Ligji nuk e lejon Haki Çakon të rikthehet në polici, ja drejtori që mund ta zëvendësojë

Postuar: 09/01/2018 - 09:15

Dje është liruar nga detyra e kreut të Policisë së Shtetit Haki Çako. Pozicioni i drejtuesit të Policisë së Shtetit tashmë i është besuar Rebani Jaupaj, i cili do qëndrojë i komanduar në këtë post, deri në emërimin e një drejtuesi tjetër nga ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj. Personi më tepër i nominuar për të qenë në krye të Policisë së Shtetit është Ardi Veliu, i cili aktualisht drejton policinë e Tiranës. Vendimi për lirimin nga posti i drejtimit të organizatës së Policisë, është marrë pas një takimi konsultativ mes ministrit aktual të Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe drejtorit Çako.

Ministri Xhafaj vlerësoi kontributin, angazhimin dhe përkushtimin e Çakos në drejtimin e Policisë së Shtetit, gjatë viteve të fundit. Ai ka një karrierë të gjatë në Polici dhe ka drejtuar me profesionalizëm struktura të niveleve të ndryshme. “Me propozim të Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Këshilli i Ministrave miratoi lirimin nga detyra të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Haki Çako”, thuhet në njoftimin zyrtar të Ministrisë së Brendshme.

Ligji e largon përfundimisht

Vetë Haki Çako nuk ka pranuar të japë një koment lidhur me lirimin e tij nga kjo detyrë, duke e lënë mister nëse do vijojë të qëndrojë mes radhëve të policisë apo të emërohet diku tjetër, jashtë kësaj strukture. Kjo pasi në nenin 15 të ligjit për “Policinë e Shtetit” drejtori i policisë pas lirimit nga detyra nuk mund të jetë më pjesë e policisë. “…drejtori i Policisë së Shtetit, pas përfundimit të afatit të qëndrimit në detyrë, nuk rikthehet në strukturat e Policisë së Shtetit. Në interes të shërbimit të rendit dhe sigurisë publike ai mund të kryejë funksione të tjera këshillimore ose pedagogjike. Pas përfundimit të mandatit, ish-Drejtori i Policisë së Shtetit gëzon trajtim të veçantë, të miratuar me vendim të Këshillit të Ministrave…”, thuhet në ligjin për Policinë e Shtetit.

Emërimi e hetimi për “Imsi Catcher”

Haki Çako u emërua në pozicionin e drejtorit 2 vite më parë, më 16 prill 2015 në vendin e Artan Didit. Karriera e Çakos mori ngritje pas operacionit antidrogë në fshatin Lazarat të Gjirokastrës, ku Çako në këtë kohë ushtronte detyrën e drejtorit të këtij qarku. Gjatë ushtrimit të detyrës, një vit më parë prokuroria e Tiranës kërkoi pezullimin e Çakos nga detyra, për shkak të futjes në territorin Shqiptar të një paisjeje përgjuese, “Imsi Catcher”, të cilën policia e përdorte pa autorizim të Prokurorit të Përgjithshëm dhe SHISH.

Gjykata e Tiranës pranoi kërkesën e prokurorisë për të pezulluar Çakon nga detyra, por ish-kreu i Policisë së Shtetit qëndroi vetëm 1 javë i pezulluar pasi e riktheu në detyrë gjykata e Apelit Tiranë. Momentalisht çështja ndaj Haki Çakos dhe dy oficerëve të tjerë të Grupit të Operacionales janë në hetim nga prokuroria e kryeqytetit për akuzën e “Shpërdorimit të detyrës”.

/Shqiptarja.com/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Detektivi privat është një profesion i lirë që ushtrohet që nga viti 2015 në Shqipëri.

   Pas disa ditësh në “qetësi”, territori i Shqipërisë do të përfshihet sërish nga reshjet e shiut.

   Policia ka vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme aksionin dhe kontrollin me drager për drejtuesit e mjeteve për evidentimin dhe ndëshki

   Duke filluar nga data 1 Mars do të ndryshojnë testet për marrjen e patentës.

   Gjatë kontrolleve të ushtruara nga efektivët e policisë së komisariatit të Shijakut për kapjen e personave në kërkim dhe me precedent

Sipas parashikimit të sinoptikanëve të MeteoAlb, moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë vendi

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë