Mogherini: Shpresoj që vendet anëtare të marrin vendimin e duhur për Shqipërinë

Postuar: 25/06/2018 - 19:17

   Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian Federica Mogherini ka inkurajuar këtë të hënë vendet anëtare që të japin një notë pozitive për Shqipërinë dhe Maqedoninë në mënyrë që këto vende të hapin negociatat këtë javë.

Në prononcimin e saj përpara takimit me këshillin e jashtëm të BE-së, Mogherini u shpreh se progresi i bërë nga dy shtetet ballkanike duhet njohur dhe vlerësuar.

“Ne rekomandojmë si komision që të happen negociatat si me Shkupin ashtu edhe me Tiranën. Ky është një proces i bazuar mbi meritën, duhet të jetë bazuar mbi meritën. Që do të thotë kur ka progres dicka e tillë duhet njohur dhe inkurajuar. Shpresoj dhe pres për vendet anëtare të marrin vendimin e duhur. Më lejoni të them se shoh progres në Ballkan, që është impresionues.”-tha Mogherini.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Paraditen e kësaj të enjteje, dy persona ende të paidentifikuar kanë rrahur para Prokurorisë së Durrësit, avokatin e njohur Ilia Ilia.

Departamenti i Marketingut në Fakultetin e Biznesit, Universiteti "Aleksandër Moisiu", Durrës, ka bërë me dije se duke filluar nga ky vit

Për çdo vit në sezonin e verës, breshkat e detit dalin jashtë ujit dhe lëshojnë vezët e tyre në plazhet me rërë në rajonin lindor dhe jug

Vijojnë ndryshimet në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Mësohet se me firmën e kryeprokurores, Arta Marku, prokurori Genti Osmani, nga sekt

Policia Kufitare e Rinasit vijon shpërndarjen e fletëpalosjeve të prodhuara enkas për turistët e huaj si dhe për pushuesit shqiptarë që j

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda ka vendosur sekuestro mbi pasuri të luajtshme/të paluajtshme të shtetasv

Media belge “La Dernier Heure” ka publikuar një shkrim tjetër për të shumëkërkuarin Safet Rustemi, i cili sipas tyre ndodhet në qytetin e

Ambasada amerikane në Tiranë ka publikuar disa orientime lehtësuese për të gjithë shtetasit shqiptarë që aplikojnë për një vizë amerikane

Të tjera lëkundje vijojnë të ndihen në Durrës në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Sipas MeteoAlb, territori shqiptar mbetet gjatë gjithë ditës së enjte në kushtet e motit të kthjellët, përjashtuar Verilindjen dhe zonat