Ndryshon tërësisht shërbimi i hotelerisë në spitalin e Durrësit (VIDEO)

Postuar: 07/12/2017 - 17:30

Epoka e çarçafëve të verdhë apo të konsumuar tej mase ka marrë fund në spitalin rajonal të Durrësit.

Shefja e hotelerisë, Hasime Myftari në një intervistë për DurrësLajm tha se fituesi i tenderit ka filluar të operojë prej datës 26 tetor, ku është bërë furnizimi me materialin e butë, dyshekë, çarçafë, jastekë, jorganë.

Sipas Myftarit pas zbatimit të tenderit të lavanterisë, ka ndryshuar uniforma e të gjithë stafit mjekësor, duke e bërë atë sipas kërkesës së Ministrisë së Shëndetësisë, me siglën e institucionit dhe emërtimin e tyre.

Pas 30 muajsh, në fund të përfundimit të kontratës së koncesionit  duke nisur nga dyshekët e çdo shtrati dhe të gjitha materialet e tjera i kalojnë spitalit në pronësi.

Tenderi i lavanterisë aq shumë i përfolur kap vlerën 160 milionë lekë për 30 muaj.

Dhënia me koncension e shërbimit të lavanterisë, ka larguar prej spitalit të gjithë “pisllëkun” e hotelerisë, pisllëk me të cilin përballej që në fillim çdo pacient i cili kishte nevojë për ndihmë mjekësore.

Pacientët shprehen se nuk kanë më nevojë të marrin nga shtëpia asgjë, pasi edhe pizhamet dhe pantoflat i marrin sapo shtrohen në spital, ndërsa diferenca është e padiskutueshme në raport me disa javë më parë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Nesër nisin në orën 15:00 seancat dëgjimore me 7 kandidatët që kanë depozituar dosjet për kryeprokuror të përgjithshëm të përkohshëm.

   Pak minuta nga përfundimi i orarit zyrtar të vendosur nga Kuvendi për pranimin e emrave për kryeprokuror të ri, është zyrtarizuar edhe

   Pas publikimit të dosjes së Katanias, 416 faqe të saj, ku përmendet emri i ish-ministrit Tahiri, nesër dalin prova të reja.

Durrësi ka veshur më në fund petkun e bukur të festave!

Një studim i fundit i shoqatës Albanian Food Industry nxori në pah se produktet që konsumojmë çdo ditë në tryezat tona, në një pjesë të m

Almir Llupo ose ndryshe edhe njihet me emrin Eduart Stamolliu, është burri i cili ndërroi jetë rreth mesnatës pasi u ekzekutua me çifte n

Shkatërrohet një bandë trafikantësh shqiptarë që vepronte në veri të Italisë, me degëzime internacionale që trafikonin sasi droge nga Shq

Gjykata e Krimeve të Rënda ka bllokuar pasaportën e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, në vijim të hetimeve për dosjen "Sota", du

Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm, tashmë është kthyer tema kryesore e tryezës politike.

Ujësjellës Kanalizime Durrës në kuadër të fushatës së verifikimit të gjendjes së abonentëve ka kryer kontrollin e bizneseve që shtrihen p