Nis Vetingu për prokuroren e Apelit Besa Nikëhasani

Postuar: 17/04/2018 - 11:34

Pas tre gjyqtarëve Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhvendoset në radhët e prokurorëve. 

KPK  kalon në ‘sitën’ e vettingut prokuroren e Prokurorisë së Apelit në Shkodër, Besa Nikëhasani e cila është dhe kandidate për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Seanca e KPK nisi në orën 11:00 dhe trupa gjykuese përbëhet nga Suela Zhegu, Genta Bungo dhe Pamela Qirko.

Relatorja Genta Bungo u shpreh se hetimi paraprak i pasurisë është kriter i mjaftueshëm.

Rezulton se nuk ka fshehje të pasurisë por nga analiza e të ardhurave konstatohet se s'ka pasur të ardhura të mjaftueshme për blerje e apartamentit dhe dy garazheve në Tiranë. E njëjta gjë ndodh edhe për blerjen e makinës.

Pasuritë e prokurores:

Apartament 90 mijë euro në Tiranë, 
Shtëpi banimi në Lezhë, 28 mije euro 
Njësi shërbimi në Lezhë 
Një automjet 'Toyota' me vlerë rreth 19 mijë

Deri tani Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur të largojë nga sistemi gjyqtarët Fatos Lulo dhe Besim Trezhnjeva.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Shqipëria bën pjesë te vendet me aktivitet të lartë sizmik.

   Përmes një deklarate, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka sqaruar ndryshimin e çmimeve të teksteve shkollore për sistemin e ri

Sot dhe në fundjavë, moti mbetet me kthjellime e vranësira kalimtare; më të shpeshta në mesditë dhe orët e pasdites kur priten shira afat

Tragjedia në Genova që shkaktoi vdekjen e 39 personave, ka vënë në alarm edhe autoritetet shqiptare.

Tri lokale janë mbyllur ditën e sotme në zonën e Jalës nga AKU, për shkak se kryenin veprimtari në kundërshtim me standardet e sigurisë u

Pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016-s, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano Shullazin dhe

Një familje nga Durrësi prej gjashtë anëtarësh, dy prindërit dhe katër fëmijët e mitur, kanë shpëtuar për mrekulli këtë të premte, pasi m

Shifrat zyrtare të Policisë Greke tregojnë një rritje të numrit të sasive të sekuestruara të hashashit në veri të vendit fqinj, në zonën

Gjashtë anëtarë të një familjeje nga Durrësi mbetën të lënduar lehtë, pasi makina tip “Volvo” me të cilën ata po udhëtonin, u përplas me

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të paraqitet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në zonat qëndrore dhe në zonat jugore.