Pas kritikave të Ramës, ALUIZNI Durrës punë me orare të tejzgjatura, ja prioritetet (VIDEO)

Postuar: 12/07/2018 - 14:32

Pas kritikave të kryeministrit Edi Rama në zyrën e ALUIZNI-t në Durrës, punonjësit e saj po punojnë me orare të zgjatura. Por për t’i ardhur në ndihmë  emigrantëve të cilët duan të kryejnë procedurat pranë zyrave të ALUIZNI-t në qytetin e Durrësit, po punohet edhe në ditët e pushimit. Kryerja e procedurave të legalizimit për të gjitha banesat e personave që jetojnë në emigrim është në fokus të kësaj agjencie. Emigrantët duket se do të jenë fokusi në këtë periudhë .

Drejtori i ALUIZNI-t Durrës, Arben Isaku, bëri me dije se kërkesat e tyre po merren parasysh duke u bërë edhe përshpejtimi i praktikave  që nga matjet në terrren e  deri te procedimi final i dosjes.

Por ajo e cila vështirëson më së shumti punën e tyre janë problemet e mprehta me të cilat shumica  e emigrantëve hasen duke filluar me ndarjen e trashëgimisë apo edhe lënia në afat të tejzgjatur procedurat.

Procesi i legalizimeve për emigrantët është i përshpejtuar dhe sipas kreut të ALUZINI-t Durrës, përfundon brenda pak kohe. Teksa thekson se puna po ecën me ritme shumë të mira, Isaku shton se problemi i vetëm për ALUIZNI-n Durrës mbetet bllokimi i zonës arkeologjike A dhe B. Mbi 10 mijë objekte informale janë ndërtuar në 25 vitet e fundit në Zonat A dhe B të qytetit të Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Moti për këtë të shtunë do të karakterizohet me kthjellime, të cilat do të dominojnë në të gjithë vendin.

   Një tjetër tërmet është regjistruar mbrëmjen e sotme në Gjirin e Lalzit.

   Të gjithë kullat e vrojtimit kanë ngritur flamurin jeshil këtë fundjavë.

   Në kuadrin e Trilateralit të Adriatikut, më 20 korrik në Budva, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në

   Me qëllim për të frenuar ecjen me shpejtësi të lartë dhe për të shmangur aksidentet, policia ka vendosur që të vendosë radarë në rrugë

Kryetari i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori pasi u përball sot me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit për t’ju nënshtruar kështu vet

Një pemë e vjetër shekullore, arrë e egër, lartësia e së cilës shkon deri në 50 metra, është duke u prerë nga punonjësit e ndërrmarrjes s

Kryeministri shqiptar Edi Rama ndodhet sot në Salento të Italisë si i ftuar i nderit në eventin e rëndësishëm "Çmimi i kulturës Pio Alfer

Në kushte të rënda higjieno-sanitare, por dhe të pashoqëruara me dokumentacionin përkatës, tre kasapë në Berat janë gjobitur nga ana e Au

Nga 800 gjyqtarë e prokurororë të cilët po i nënshtrohen procesit të rivlerësimit, 200 janë cilësuar paraprakisht të papërshtatshëm n