Projekti "Veliera" i bllokuar prej një viti. Çfarë mendojnë qytetarët durrsakë? (VIDEO)

Postuar: 20/01/2018 - 16:21

   Bllokimi i punimeve prej gati një viti në sheshin “Veliera” në Durrë ka sjellë reagimin qytetar mbi të ardhmen e këtij sheshi. Gjykata Administrative, aty ku çështja po shqyrtohet në themel, ende nuk ka dhënë një verdikt mbi fatin e “Velierës”.

Projekti qëndron i bllokuar prej një viti dhe punimet janë ndërprerë.

Shoqëria Civile kërkon anullimin e projektit dhe kthimin e sheshit në gjendjen e mëparshme, duke u ruajtur zbulimet arkeologjike që dolën në pah gjatë gërmimeve, dhe vendosjen para përgjegjësisë të personave përgjegjës që dëmtuan pasurinë arkeologjke.  

Por çfarë mendojnë qytetarët durrsakë për këtë çështje me interes publik? A duhet të vijojë zbatimi i projektit të Velierës? A ju pëlqen ky projekt apo sheshi duhet të kthehet në gjendjen e mëparshme? Si e shikojnë të ardhmen e këtij sheshi qytetarët durrsakë?

Me këto pyetje u është drejtuar DurrësLajm qytetarëve durrsakë. Ndiqni prononcimet e tyre për të zbuluar se çfarë mendojnë ata për këtë çështje:

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Policia ka vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme aksionin dhe kontrollin me drager për drejtuesit e mjeteve për evidentimin dhe ndëshki

   Duke filluar nga data 1 Mars do të ndryshojnë testet për marrjen e patentës.

   Gjatë kontrolleve të ushtruara nga efektivët e policisë së komisariatit të Shijakut për kapjen e personave në kërkim dhe me precedent

Sipas parashikimit të sinoptikanëve të MeteoAlb, moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë vendi

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj u ka dhënë mesazhe të qartë drejtuesve të Policisë së Shkodër, gjatë takimit mbi analizën e punës së k

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë mesditën e sotme një pallat gjashtëkatësh në qytetin e Fierit.