Protesta në Durrës për përmbytjet/ Prefekti takon banorët: Do t'i japim zgjidhje problemit! (VIDEO)

Postuar: 17/05/2018 - 16:28

Prefekti i qarkut të Durrësit, Roland Nasto, ka pritur një përfaqësi të banorëve të përmbytur në veri të qytetit, në tre njësi administrative.

Banorët të irrituar i kanë thënë prefektit se shteti me paramendim ka hapur një rezervuar që shkaktoi përmbytjen masive në të gjithë zonën veriore të Durrësit, por kjo nuk u pranua si mundësi nga prefektura.

Ata thanë se nga dje, uji nuk është tërhequr sepse sipas tyre nuk punon hidrovori, por prefekti Nasto bëri me dije për protestuesit se prurjet e Erzenit kanë qenë të mëdha dhe uji po tërhiqet me ngadalë për shkak të këtyre prurjeve.

Ndër të tjera prefekti tha se ka dërguar një eskavator për hapjen e kanaleve kulluese të cilat janë bllokuar prej vitesh e nuk bëjnë dot të mundur tërheqjen e ujit.

Nasto tha se, sëbashku me banorët do të jetë aty ku ka ankesa për t'i verifikuar të gjithë dëmet.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Helmimet nga ushqimi bëhen më të shpeshta gjatë stinës së verës, kryesisht për shkak të kushteve në të cilat tregtohen dhe ruhen produkte

Zyra antikorrupsion e kryeministrit prej dy ditësh ka zbarkuar në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive në Durrës.

Zylfije Haklaj motra e Shkëlqim, Halil, Ylli dhe Fatmir Haklajt të vrarë në Tropojë thyen heshtjen duke dhënë një intervistë për “Shqipta

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Artan Zeneli është shkarkuar nga organet e Vettingut.

Një tjetër prokurore ka kaluar me sukses në sitën e Vettingut.

Prokurori i rrethit gjyqësor Tiranë, Arben Nela, njëherazi kandidat për Këshillin ë Lartë të Prokurorisë, do të përballet këtë të mërkurë

Pasagjerët e një avioni të nisur nga Tirana me destinacion Milanon, kanë përjetuar momente ankthi dhe paniku.

Vetëm pak ditë pasi shorti elektronik i gjykatës së Apelit Tiranë, përzgjodhi Shkëlqim Mustafa si gjyqtarin për të gjykuar kërkesën e ape

Kthjellimet dhe vranësirat kalimtare dominojnë motin gjatë pjesës së parë të ditës.

Nga koha kur iu rikthye sistemit të drejtësisë, deri sa doli para Vettingut, Artan Zeneli, gjyqtar i Gjykatës së Lartë, ka shtuar gati dy