Rrëshqitjet e tokës lënë pas një situatë të frikshme në Currila (VIDEO)

Postuar: 19/03/2018 - 18:29

   Njëra anë e aksit tërësisht e bllokuar, baltë dhe argjilë në rrugë dhe një zonë që duket komplet e lënë në mëshirën e natyrës dhe kapriçove të motit. Një pamje shumë larg asaj që duhet të ofrojë një nga zonat më të bukura të qytetit të Durrësit.

Kjo është panorama që kanë lënë pas rrëshqitjet e tokës në Currila.

Pamjet filmike që sjell DurrësLajm dëshmojnë situatën mjaft të rëndë të krijuar në sipërfaqen e kodrës, e cila vitet e fundit i është nënshtruar fenomenit të erozionit.

Masive argjile kanë përfunduar në rrugë duke e bërë tërësisht të pakalueshme njërin kah të rrugës. Rrëshqitjet pritet të vazhdojnë edhe ditët e ardhshme, pasi parashikimet sinoptike flasin për ditë të tjera me reshje.

Ndërkohë, nga investimi 2 milion euro, i realizuar 2 vite më parë në këtë zonë pak gjë ka mbetur.

Rrëshqitjet e tokës kanë zeruar milionat e hedhura për rehabilitimin e saj, ndërkohë që situata mund të përkeqësohet në të ardhmen, pasi nuk ka asnjë projekt konkret që të zbatohet për parandalimin e erozionit të mëtejshëm.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga koha kur iu rikthye sistemit të drejtësisë, deri sa doli para Vettingut, Artan Zeneli, gjyqtar i Gjykatës së Lartë, ka shtuar gati dy

Nuk kthehet në detyrë gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo!

   Një rrebesh shiu ka goditur Gjirin e Lalzit në mesditë, duke detyruar pushuesit të rrëmbejnë rrobat e të largohen me nxitim nga plazhi

   IGJEUM (Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit) ka korrigjuar vetveten përsa I përket tërmetit të regjistruar ditën e

   Tirana, Durrësi dhe disa qytete të tjera janë lëkundur në orën 15.05, si pasojë e një tërmeti me magnitudë 4,5 ballë.

   Qytetarë durrsakë, familjarë, artistë të ardhur nga i gjithë vendi, deputetë dhe pushtetarë vendorë i kanë dhënë lamtumirën e fundit a

   Një tërmet ka goditur Durrësin dhe Tiranën rreth orës 15:05 minuta.

Liderët demokratë Sali Berisha dhe Lulzim Basha, së bashku me përfaqësuesit lokalë të PD-së, iu bashkuan homazheve dhe vendosën kurora me

Shpallen aplikimet për të ndjekur studimet në Akademinë e Sigurisë, Kolegji Profesional i Lartë, Kolegji i Policisë për "Patrullë të Përg

Tetë vjet pas ngjarjes së rëndë që tronditi Durrësin, ku tre persona u vranë në një lokal, (17-vjeçari Ani Curri, Luan Curri dhe Edmond S