Rrëshqitjet e tokës lënë pas një situatë të frikshme në Currila (VIDEO)

Postuar: 19/03/2018 - 18:29

   Njëra anë e aksit tërësisht e bllokuar, baltë dhe argjilë në rrugë dhe një zonë që duket komplet e lënë në mëshirën e natyrës dhe kapriçove të motit. Një pamje shumë larg asaj që duhet të ofrojë një nga zonat më të bukura të qytetit të Durrësit.

Kjo është panorama që kanë lënë pas rrëshqitjet e tokës në Currila.

Pamjet filmike që sjell DurrësLajm dëshmojnë situatën mjaft të rëndë të krijuar në sipërfaqen e kodrës, e cila vitet e fundit i është nënshtruar fenomenit të erozionit.

Masive argjile kanë përfunduar në rrugë duke e bërë tërësisht të pakalueshme njërin kah të rrugës. Rrëshqitjet pritet të vazhdojnë edhe ditët e ardhshme, pasi parashikimet sinoptike flasin për ditë të tjera me reshje.

Ndërkohë, nga investimi 2 milion euro, i realizuar 2 vite më parë në këtë zonë pak gjë ka mbetur.

Rrëshqitjet e tokës kanë zeruar milionat e hedhura për rehabilitimin e saj, ndërkohë që situata mund të përkeqësohet në të ardhmen, pasi nuk ka asnjë projekt konkret që të zbatohet për parandalimin e erozionit të mëtejshëm.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjyqtarja Altina Xhoxhaj ka reaguar ashpër në seancën e sotme që zhvilloi Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pas pretendimit se ajo ka fs

Persona të paidentifikuar kanë vjedhur një dyqan “Vodafone” në Durrës, pranë stacionit të trenit.

Koha ka filluar të ngrohet, dhe midis rreshjeve kalimtare të shiut, po fillojmë të shikojmë sërish bukurinë e natyrës, shkruan media irla

Bashkia e Tiranës ka ndërhyrë me një aksion të gjerë për pastrimin përgjatë rrjedhës së lumit të Tiranës nga "Ura Babrroit " deri te "Ura

Dhimbje e madhe dhe mesazhe rrëqethëse janë ato që miqtë, kolegët, gazetarët dhe të njohurit kanë shkruar pas lajmit tragjik se Armand Ha

Zbulohet se pas kompanisë offshore që zotëronte Gulf në Shqipëri qëndron gjeorgjiani Aleksandre Gogokhia.

Vijon paraditja me kthjellime në Jug e Qendër, ndërsa vranësira kalimtare do të ketë në Veri.

Altina Xhoxhaj është anëtarja e katërt e Gjykatës Kushtetuese që përballet sot me procesin e vetingut pas Besnik Imerajt, Fatos Lulos dhe

  Në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, por edhe në të gjithë Shqipërinë ndodhi për herë të parë rezeksioni i kancer

   Nëse menduam se retë e pluhurit dhe grimcat e rërës së Saharasë do të largoheshin nga Shqipëria ditën e diel, kjo është pjesërisht e v