Të përmbytur e pa asnjë dëmshpërblim, banorët protestë para bashkisë së Durrësit

Postuar: 17/05/2018 - 09:54

Banorët e njësisë administrative të Katundit të Ri janë hedhur mëngjesin e kësaj të enjteje në protestë.

Banorët duan takim me kryetarin e bashkisë së Durrësit Vangjush Dakon, për të diskutuar për përmbytjet e njëpasnjëshme që iu shkaktohet në zonën e tyre.

Sipas akuzave të tyre, shteti ka hapur rezervuarin e Bovillës dhe kjo është e paprecedentë.

Ata thanë para gazetarëve se: “Jemi përmbytur masivisht. Është e disata herë qe përmbytemi brenda vitit dhe asnjë herë nuk kemi marrë dëmshpërblim”.

Ata erdhën sot para derës së bashkisë, pas përmbytjeve që iu shkaktuan nga reshjet e radhës të shiut që ranë dy ditë më parë.

(Në galerinë e fotove të mëposhtme, do të gjeni pamje nga përmbytja e fundit në Katund të Ri).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kryetari i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori do të përballet mesditën e së premtes me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

   Prokuroria e Tiranës këmbëngul në shpalljen fajtor të deputetit Tom Doshi për akuzën e “kallëzimit të rremë”.

   Luigi Soreca emërohet ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri.

   Qindra apo mijëra ton mbetje urbane, kryesisht plastike, depozitohen në brigjet kroate çdo vit nga Shqipëria nëpërmjet rrymave detare.

Kryetari i Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori, ka nxjerrë një urdhër për gjyqtarët e shkarkuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Sinoptikanët parashikojnë që i nxehti afrikan që ka përfshirë një pjesë të Europës, nuk do të kursejë edhe vendin tonë përgjatë fundjavës

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka ngritur alarmin për falsifikimin e pijeve dhe futjen e tyre kontrabandë.

Paraditen e kësaj të enjteje, dy persona ende të paidentifikuar kanë rrahur para Prokurorisë së Durrësit, avokatin e njohur Ilia Ilia.

Departamenti i Marketingut në Fakultetin e Biznesit, Universiteti "Aleksandër Moisiu", Durrës, ka bërë me dije se duke filluar nga ky vit

Për çdo vit në sezonin e verës, breshkat e detit dalin jashtë ujit dhe lëshojnë vezët e tyre në plazhet me rërë në rajonin lindor dhe jug