Valë ndryshimesh në Policinë e Shtetit

Postuar: 12/02/2018 - 17:05

   Valë lëvizjesh dhe ndryshimesh pritet që të ndodhin në radhët e Policisë së Shtetit gjatë kësaj jave.

Ashtu siç e paralajmëroi që në fjalën e mbajtur gjatë emërimit si Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu do të ristrukturojë këtë institucion.

Sipas këtij projekti, strukturat e policisë nga Drejtoria e Përgjithshme në drejtoritë vendore dhe komisariate do të kryejnë një rishpërndarje të forcave të policisë në territor.

Një ndarje më e vogël se komisariati do të jetë Zona Policore në të cilën do të shërbejnë inspektori i policisë së zonës, patrulla e përgjithshme dhe inspektori i krimeve. Kjo do të mundësojë një mbulim më të mirë të territorit dhe një parandalim të ngjarjeve kriminale. Sipas kësaj ndarje do të rritet roli i inspektorit të zonës, i cili do të marrë kontakt me çdo familje duke i lënë kartëvizitën e tij.

Në rast konflikti, banorët duhet të kontaktojnë me inspektorin e zonës në mënyrë që të marrin një shërbim të shpejtë dhe efikas pasi të dy palët njihen nga inspektori i zonës.

Kjo do të lehtësonte edhe punën e komisariateve dhe sallës operative. Ky organizim do të ndihmojë që krahas fokusit të goditjes së veprimtarisë kriminale policia të përqendrohet te parandalimi, sidomos në çështjet që janë të ndjeshme si dhuna në familje dhe apo krimi mes adoleshentëve. /BW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Detektivi privat është një profesion i lirë që ushtrohet që nga viti 2015 në Shqipëri.

   Pas disa ditësh në “qetësi”, territori i Shqipërisë do të përfshihet sërish nga reshjet e shiut.

   Policia ka vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme aksionin dhe kontrollin me drager për drejtuesit e mjeteve për evidentimin dhe ndëshki

   Duke filluar nga data 1 Mars do të ndryshojnë testet për marrjen e patentës.

   Gjatë kontrolleve të ushtruara nga efektivët e policisë së komisariatit të Shijakut për kapjen e personave në kërkim dhe me precedent

Sipas parashikimit të sinoptikanëve të MeteoAlb, moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë vendi

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë