Valë ndryshimesh në Policinë e Shtetit

Postuar: 12/02/2018 - 17:05

   Valë lëvizjesh dhe ndryshimesh pritet që të ndodhin në radhët e Policisë së Shtetit gjatë kësaj jave.

Ashtu siç e paralajmëroi që në fjalën e mbajtur gjatë emërimit si Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu do të ristrukturojë këtë institucion.

Sipas këtij projekti, strukturat e policisë nga Drejtoria e Përgjithshme në drejtoritë vendore dhe komisariate do të kryejnë një rishpërndarje të forcave të policisë në territor.

Një ndarje më e vogël se komisariati do të jetë Zona Policore në të cilën do të shërbejnë inspektori i policisë së zonës, patrulla e përgjithshme dhe inspektori i krimeve. Kjo do të mundësojë një mbulim më të mirë të territorit dhe një parandalim të ngjarjeve kriminale. Sipas kësaj ndarje do të rritet roli i inspektorit të zonës, i cili do të marrë kontakt me çdo familje duke i lënë kartëvizitën e tij.

Në rast konflikti, banorët duhet të kontaktojnë me inspektorin e zonës në mënyrë që të marrin një shërbim të shpejtë dhe efikas pasi të dy palët njihen nga inspektori i zonës.

Kjo do të lehtësonte edhe punën e komisariateve dhe sallës operative. Ky organizim do të ndihmojë që krahas fokusit të goditjes së veprimtarisë kriminale policia të përqendrohet te parandalimi, sidomos në çështjet që janë të ndjeshme si dhuna në familje dhe apo krimi mes adoleshentëve. /BW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bledi Kasmi, kryeredaktori i RD-së që mbeti plagosur sot në protestë, ka folur për emisionin “Kjo Javë”, në News24, duke treguar të gjith

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka reaguar për protestën e zhvilluar këtë të shtunë nga opozita që kërkonte dorëheqjen e tij nga post

Në rrugët e qytetit të Durrësit, herë pas here shihen në rrugë gjimnazistë të cilët vihen në rolin e policëve rrugorë duke ndihmuar dhe s

Policia e Shtetit ka lëshuar një deklaratë për mediat në lidhje me protestën e opozitës këtë të shtunë, ku konfirmon lëndimin e 11 efekti

   Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka vizituar në Spitalin e Traumës, punonjësit e policisë të cilët pësuan lën

   Jo vetëm hajdutët profesionistë kanë mësyrë prokurorinë e Durrësit, por edhe ata në fshatra u janë sulur shtëpive të banorëve të zonës

   Kryeredaktori i gazetës Rilindja Demokratike, Bledi Kasmi, ka mbetur i lënduar gjatë përplasjes me policinë para godinës së Ministrisë

   Është tensionuar situata para godinës së ministrisë së Brendshme, ku protestuesit janë përplasur me kordonin e policisë.

   Një person humb ndjenjat para Ministrisë së Brendshme.