VIDEOLAJM/ Ujërat e zeza teksa derdhen direkt në det në Vollga

Postuar: 18/03/2018 - 17:19

Përmes një postimi në “Facebook”, kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako njoftoi të shtunën investimin që po realizohet në lagjen nr.1 të qytetit për të evituar derdhjen e ujërave të zeza në det.

Madje, kryetari i bashkisë po ndjek vetë nga afër të gjitha punimet që po realizohen për sistemimin e rrjetit të kanalizimeve.

Derdhja e ujërave të zeza në det në shëtitoren “Taulantia” është një fenomen mjaft i njohur për banorët e Durrësit. Era e rëndë i shoqëron qytetarët gjatë xhirore të tyre të zakonshme, ndërkohë që ndotja e detit përgjatë gjithë shëtitores konstatohet në çdo kohë.

Në redaksinë e “DurrësLajm” ka mbërritur një video e xhiruar nga një qytetar, pak ditë më parë.

Në pamjet filmike duket mjaft qartë sesi derdhen ujërat e zeza direkt në det, duke ndotur vijën bregdetare dhe një nga zonat më të frekuentuara nga qytetarët e Durrësit.

Nëse investimi i bashkisë do t’i japë fund njëherë e mirë këtij problemi, ky do të jetë një lajm mjaft i mirë, jo vetëm për durrsakët, por edhe për mijëra turistë, pushues dhe emigrantë që vijnë në Durrës gjatë sezonit veror.

POSTIMI I DAKOS:

Vazhdon puna e vështirë, por pa ndërprerje për sistemimin e rrjetit të kanalizimeve në lagjen nr. 1 të qytetit. Në sajë të këtij investimi madhor do të shmanget plotësisht derdhja e ujrave të zeza në det.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Vdekja tragjike në një aksident rrugor e 25-vjeçarit nga Durrësi Xhemal Goga ka lënë të pikëlluar familjarët, miqtë dhe kolegët e të r

   E ndërtuar 85 vite më parë, godina simbol e qytetit të Durrësit, që shërben si degë e Bankës Tregtare pritet t’i nështrohet rikonstruk

   Presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitarivić zhvillon nesër vizitë në Durrës, interes i madh nga qytetarët durrsakë.

Tërmetet e njëpasnjëshme vazhdojnë të lëkundin Shqipërinë e Mesme në këtë sezon veror.

Helmimet nga ushqimi bëhen më të shpeshta gjatë stinës së verës, kryesisht për shkak të kushteve në të cilat tregtohen dhe ruhen produkte

Zyra antikorrupsion e kryeministrit prej dy ditësh ka zbarkuar në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive në Durrës.

Zylfije Haklaj motra e Shkëlqim, Halil, Ylli dhe Fatmir Haklajt të vrarë në Tropojë thyen heshtjen duke dhënë një intervistë për “Shqipta

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Artan Zeneli është shkarkuar nga organet e Vettingut.

Një tjetër prokurore ka kaluar me sukses në sitën e Vettingut.

Prokurori i rrethit gjyqësor Tiranë, Arben Nela, njëherazi kandidat për Këshillin ë Lartë të Prokurorisë, do të përballet këtë të mërkurë