Zvarritet nisja e punimeve në sheshin “Drejtësia”, Dako sqaron arsyet (VIDEO)

Postuar: 21/01/2018 - 10:15

Ashtu sikundër investimi te sheshi ku po ndërtohet “Veliera” në qendër të Durrësit, edhe   sheshi te Mauzoleumi i Dëshmorëve është peng i vendimmarrjes së Ministrisë së Kulturës dhe Komitetit Kombëtar të Arkeologjisë.

Faza e parë e sheshit te Mauzoleumi ku është parashikuar edhe ndërtimi i godinave të Gjykatës dhe Prokurorisë, duhet të kishte përfunduar, por specialistët e KKA-së nuk kanë dhënë akoma “vulën” e nisjes së punimeve, pasi para çdo investimi në zonën arkeologjike A dhe B, duhet të merret mendimi i ekspertëve të arkeologjisë.

Kështu tha kreu i bashksië ë Durrësit i pyetur nga “DurrësLajm”, në lidhje me zvarritjet që po has ky investim. Projekti për rivitalizimin e këtij sheshi, parashikon që në të dy krahët e Mauzoleumit të Dëshmorëve të ndërtohen dy godina simbol për qyetin, Gjykata dhe Prokuroria në fazën e tretë të punimeve. Godinat janë parashikuar të ndërtohen aty ku gjenden lulishtet në të dy krahët e rrugës që ngjitesh për te Mauzoleumi i Dëshmorëve.

Bashkia ka tenderuar projektin me vlerë 1 miliard lekë, që janë akorduar nga të ardhurat e bashkisë për vitin 2017, dhe firma fituese është shpallur sipas burimeve nga bashkia Durrës. Në bazë të projektit për zonën para sheshit “Pranvera” dhe godinës së Postë- Telekomit, është parashikuar që të hiqen prej andej stacionet e autobusëve të Porto- Romanos dhe Plepave. Segmenti rrugor nga “Pranvera” deri te kryqëzimi me bulevardin “Dyrrah” të kthehet në pedonale për këmbësorët, ndërsa para sheshit të Albtelekomit është parashikuar   të ndërtohet një parking  për rreth 600 makina. Kthimi i rrugëve në pedonale kufizon edhe lëvizjen e qytetarëve me makina në qendër të qytetit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Policia ka vijuar edhe gjatë natës së mbrëmshme aksionin dhe kontrollin me drager për drejtuesit e mjeteve për evidentimin dhe ndëshki

   Duke filluar nga data 1 Mars do të ndryshojnë testet për marrjen e patentës.

   Gjatë kontrolleve të ushtruara nga efektivët e policisë së komisariatit të Shijakut për kapjen e personave në kërkim dhe me precedent

Sipas parashikimit të sinoptikanëve të MeteoAlb, moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në të gjithë vendi

Më 14 shkurt, “Reporter i BE-së” publikoi një histori që përmbante pohime kundër Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Beri

Publikohet për herë të parë, videoja e dy vrasësve të dyshuar që qëlluan për vdekje 64-vjeçarin Memli Begalla, në zonën e ish-Bllokut në

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ku nga Vora deri në afërsi të kthesës së Gjirit të Lalzit, radha e automjeteve raportohet

Policia e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Tiranës kanë bërë të mundur goditjen e një grupi që kryente vjedhje në banesa dhe në zonë

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj u ka dhënë mesazhe të qartë drejtuesve të Policisë së Shkodër, gjatë takimit mbi analizën e punës së k

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë mesditën e sotme një pallat gjashtëkatësh në qytetin e Fierit.