Athina në “shtetrrethim”

Postuar: 06/12/2017 - 12:52

Më shumë se 5000 policë janë angazhuar për ruajtjen e rendit në kryeqytetin grek, Athinë për shkak të protestave masive të paralajmëruara në përvjetorin e 9-të të ekzekutimit të adoleshentit Aleksis Grigoropoulos në lagjen Aksarksia të Athinës.

Protestat filluan gjatë mesditës dhe do të kulmojnë gjatë orëve të mbrëmjes.

Policia thotë se grupet anarkiste janë vënë në lëvizje, madje përgjime telefonike të interceptuara prej shërbimeve sekrete shtojnë frikën e akteve të shunshme në kryeqytetin helen.

Protesta të ngjashme do të mbahen edhe në qytetet më të mëdha të vendit.

9 vjet më parë,A leksis Grigoropulos mbeti i vrarë prej policit Epaminontas Korkoneas, i cili qëlloi me armën e shërbimit mbi 16-vjeçarin duke e vrarë në vend.

Masat e policisë do të mbeten në fuqi edhe gjatë 48 orëve të ardhshme, për shkak të vizitës së Presidentit turk në Athinë, Rexhep Tajip Erdogan, i cili do të vizitoje Greqinë në datën 7 dhe 8 dhjetor.

Autoritet greke thonë se kanë shmangur pak ditë më parë një atentat kundër tij, pas arrestimit të një celule të organizatës terroriste HPDC në Athinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Avionët turq kanë nisur këtë të shtunë bombardimin e objektivave kurde në qytetin e Afrinit në Sirinë veriore, në një lëvizje që ka gjasa

   Të paktën 11 persona e kanë humbur jetën, ndërsa 44 të tjerë janë plagosur në një aksident trafiku në Eskisehir të Turqisë qendrore.

   Pasi republikanët nuk kanë arritur t’i bindin demokratët për të kaluar legjislacionin që mbështet funksionimin, nga ana financiare, ta

   Lëkundjet e tokës nuk kanë të ndalur në Itali. Tërmeti i fundit është regjistruar në orën 18.39 dhe ishte me manjitudë 3.8 ballë.

   Një automjet që lëvizte me shpejtësi është përplasur me turistët që shëtisnin orët e mbrëmjes në sheshin e famshëm e të tejmbushur të

Një nënë 35-vjeçare i ka habitur të gjithë pasi u përpoq të shiste virgjërinë e vajzës së saj 13-vjeçare tek një biznesmen në Moskë për 1

Autoritetet e Pakistanit thonë se persona të armatosur kanë vrarë dje një nënë dhe vajzën e saj, të cilat merrnin pjesë në vaksinimin kun

   5 persona kanë humbur jetën për shkak të aksidenteve të shkaktuara nga një stuhi që ka goditur Evropën veriore.

Personi nga Uzbekistani, i cili akuzohet për vrasjen e tetë personave në New York është i gatshëm të pranojë fajësinë për t'iu shmangur d

Një 5-vjeçare pas një lufte të gjatë me kancerin mbijetoi por një aksident tragjik i mori jetën.