Arabia Saudite mirëpret masën e OKB-së për raketat e Iranit

Postuar: 19/02/2018 - 07:59

Arabia Saudite ka mirëpritur një draft-rezolutë të Kombeve të Bashkuara të ofruar nga Britania, Shtetet e Bashkuara dhe Franca, e cila mund të ndëshkojë Iranin për dërgimin e raketave balistike në duart e rebelëve të grupit huthi në Jemen.

Ministri i Jashtëm saudit, Adel al-Jubeir, i ka thënë agjencisë së lajmeve Reuters, që në rast se kalon masa, do të ndihmonte që Irani të mbahej përgjegjës për siç ka thënë, “eskportin e raketave balistike” te rebelët huthi në Jemen.

“Në mënyrë që të sigurohemi se Irani i përmbahet ligjit ndërkombëtar, ne duhet të kemi qëndrime të ashpra sa i përket raketave balistike dhe aktiviteteve të Iranit për të mbështetur terrorizmin”, ka thënë al-Jubeir në një intervistë teksa po merrte pjesë në Konferencën për Siguri në Mynih.

Ai ka thënë se raketat iraniane janë përdorur rregullisht nga rebelët huthi, “për të targetuar civilët në Jemen dhe brenda Arabisë Saudite”.

Draft-rezoluta duhet të miratohet më 26 shkurt, mirëpo pritet të përballet me rezistencën e Rusisë.

Ai-Jubeir ka thënë se shpreson që Rusia të bindet për të mbështetur këtë masë.

Ekspertë të pavarur të OKB-së, kanë raportuar në muajin janar në Këshillin e Sigurimit të kësaj organizate, se kanë gjetur copëza të raketave që kanë origjinë iraniane dhe “janë dërguar në Jemen, pas ndalimit që i është vënë Iranit për transportin e armëve”./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në Rusi zhvillohet votimi për zgjedhjet presidenciale, në të cilën Vladimir Putin kërkon një mandat të katërt.

Nënë e bijë u vranë tragjikisht nga një person në shtëpinë e tyre në Britani.

   10 persona humbën tragjikisht jetën këtë të premte, pasi një avion i vogël përfundoi në një shtëpi në Filipine, duke shuar një familje

   Është zgjedhur me vota unanime sërish president i Kinës, Xi Jinping, i cili pas ndryshimeve kushtetuese që heqin kufizimin e mandateve

Rusia ka vendosur të dëbojë 23 diplomatë britanikë pas tensioneve mes dy vendeve që pasuan helmimin me agjentë nervorë të një ish-spijuni

   Aktorja e filmave për të rritur, Stormy Daniel u kërcënua fizikisht e u paralajmërua të heshte mbi marrëdhënien me presidentin Donald

   Një patrullë karabinierësh në Monteverde, Itali kanë tentuar të ndalojnë një mjet që nuk iu përgjigj sinjalit për të ndaluar në postbl

   Policia britanike ka nisur hetimet për vrasje, pas vdekjes së biznesmenit rus Nikolai Glushkov.

   Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëron se bota është në prag të luftës së tretë.

   Rusia së shpejti do të dëboi nga territori i saj diplomatët britanikë, ka paralajmëruar sot shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, s