Bombë e Luftës së Dytë Botërore, mbyllet aeroporti i Londrës

Postuar: 12/02/2018 - 10:27

Aeroporti i Londrës është mbyllur pasi një bombë e Luftës së Dytë Botërore u gjet aty pranë, në lumin Thames.

Bomba u gjet gjatë punimeve që po bënin punëtorët e ndërtimit.

Fluturimet do të mbeten të pezulluara gjatë gjithë ditës së hënë, raporton “BBC”. Zyrtarët thonë se mbi 16 mijë pasagjerë preken nga kjo situatë.

Bomba u gjet rreth orës 05:00 me orën lokale të së dielës. Në mbrëmje, pasi u vlerësua shkalla e rrezikshmërisë, zyrtarët vendosën që ta mbyllin aeroportin.

Punëtorët e zgjerimit u zëvendësuan nga Royal Navy për çaktivizimin dhe zhvendosjen e pajisjes në një zonë të sigurtë.

“London City Airport” është një aeroport ndërkombëtar i vendosur në lagjen Newham të Londrës Lindore. Zona ishte shumë industriale dhe shumë e populluar gjatë Luftës së Dytë Botërore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Publikohen shënime të ish-shefit të FBI-së, James Comey, nga bisedat private me presidentit amerikan Donald Trump.

   Princi i Uellsit do të jetë udhëheqësi i radhës i Komonuelthit, njoftuan liderët e tij.

   54 persona u plagosën nga përplasja e dy trenave në Austri.

Një bombë nga Lufta e Dytë Botërore është bërë shkak që mëngjesin e së premtes në Berlin të bëhen evakuime masive për të lejuar ekspertët

   “Deri në qershor do të prezantojmë një vizion të përbashkët për Europën”.

   Dy persona humbën jetën nga rrëzimi i një avioni të vogël pranë aeroportit ndërkombëtar të Belfastit.

   Miguel Diaz-Canel bëri betimin si Presidentit të ri i Kubës.

Një vajzë 3-vjeçare, e cila po luante me pistoletën e të atit, ka qëlluar aksidentalisht nënën e saj shtatzënë në një parking në Merrillv

Vdiq në moshën 92-vjeçare Barbara Bush, bashkëshortja e një presidenti amerikan dhe nëna e një tjetri.