Ekspertët japin alarmin për mizat gjakpirëse, pickojnë nyjet dhe këmbët

Postuar: 14/05/2018 - 11:22

Ekspertët e shëndetësisë po paralajmërojnë britanikët që të jenë në gatishmëri të lartë, pasi rastet e pickimeve nga mizat e Blanford po rriten.

Pickimet nga mizat gjakpirëse mund të çojnë në enjte, dhimbje dhe mizat në përgjithësi pickojnë nyjet e këmbëve dhe këmbët, shkruan "The Sun".

Paralajmërimet vijnë nga ekspertë të Shëndetit Publik pasi rastet janë raportuar në Herefordshire më herët gjatë këtij muaji.

Miza e Blandfordit është një insekt në ngjyrë të zezë prej 2-3mm që jeton pranë zonave ujore dhe pickimet janë të dhimbshme.

Insektet në të shumtën e rasteve kafshojnë këmbët dhe janë më të zakonshme gjatë muajit maj ose qershor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump është kthyer në Shtëpinë e Bardhë pasi i është nënshtruar një operacioni këtë javë

   Presidenti rus Vladimir Putin mirëpriti kancelaren gjermane dy ditë më parë, me një buqetë me lule, në rezidencën e tij të pushimeve,

17-vjeçari që shkaktoi sulmin në shkollën e "Santa Fe", në shtetin amerikan të Teksasit la 10 të vrarë dhe 12 të plagosur.

   Një zyrtar i paidentifikuar ushtarak kuban ka thënë se tre persona kanë mbijetuar nga rrëzimi i aeroplanit.

   Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan i bëri thirrje këtë të premte botës arabe të mbështesin palestinezët kundër asaj që ai e quajti

   Një aeroplan kuban “Boeing 737”, i marr5 me qira nga kompania ajrore italiane "Blue Panorama" u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga aero

   Të paktën 8 studentë janë vrarë mëngjesin e së premtes në një tjetër masakër me armë në një shkollë amerikane, atë “Santa Fe” në Teksa

Një person ka humbur jetën pasi i shpërtheu cigarja e tij elektronike, sipas raportit të autopsisë.

Presidenti turk, Erdogan shigjeton tregjet financiare, agjencitë e vlerësimit dhe Bankën Qendrore të vendit.