Erdogan siguron mandatin e dytë

Postuar: 24/06/2018 - 22:11

   Recep Tayip Erdogan dhe partia e tij kryesojnë bindshëm zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare të së dielës. Janë numëruar deri më tani mbi 95 % e votave dhe Erdoan ka siguruar 52.68% të votave si kandidat për President, çka i jep fitoren që në raundin e parë.

Rivali i tij republikan Muharrem Ince ndodhet në 30.75%. Nën 10% janë 4 rivalët e tjerë. Edhe në zgjedhjet parlamentare, partia e Erdoganit për Drejtësi dhe Zhvillim kryeson me 42.5% të votave, kundrejt 22.68%-shit të republikanëve në opozitë.

Erdogan pritet të sigurojë edhe shumicën e nevojshme për miratimin e reformave që zgjerojnë kompetencat e presidentit falë bashkëpunimit me nacionalistët e Devlet Baçeli. Partia e tij renditet e treta dhe sëbashku me Erdoanin pritet rreth 53% të votave parlamentare.

Pjesëmarrja në zgjedhje arriti një nivel tepër të lartë 87%. Ndryshimet kushtetuese të miratuara me referendum vitin e kaluar e shndërruan Turqinë në republikë presidenciale. Presidentit ia zgjatën mandatin nga 4 në 5 vjet, duke i dhënë edhe kompetencat e kreut të ekzekutivit. Analistët thonë se fitorja e tij ka ardhur edhe falë rregullave që kanë shtypur zërin opozitar, veçanërisht atë të grupimeve politike kurde dhe gylenistët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Raportohet viktima e parë nga cunami që goditi plazhet e Majorkës dhe Menorkës këtë të martë duke shkaktuar panik në një nga vendet më

   “Bombë uji” mbi qytetin e Romës. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shumë zona të qytetit.

   Rasti i Sami A. po trazon Gjermaninë. Tuniziani i përfolur si truproja e Bin Ladenit ka jetuar me familjen me ndihma sociale.

   Presidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur homologun rus Vladimir Putin gjatë samitit të Helsinkit, duke i “bërë me sy” të parit

   Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet të gjejnë mënyra për të “bashkëpunuar në ndjekje të interesave të p

   Takimi mes presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus Vladimir Putin në Helsinki, ka përfunduar pas dy orë e dhjetë minuta, shkrua

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se shërbimet ruse dhe trupa të tjerë të sigurisë kanë parandaluar 25 milionë sulme kibernetike, të

Fitorja e Francës në Botëror provokoi incidente në disa qytete franceze. Si pasojë, dy persona kanë humbur jetën gjatë festimeve.

   Stuhi të papritura, tornado të vogla dhe breshër.