I dha informacione Wikileaks-it, ish-agjenti i CIA-s shpallet fajtor

Postuar: 19/06/2018 - 12:00

Një ish-punonjës i operacioneve të spiunazhit kibernetik të CIA-së u shpall fajtor për transferimin tek Wikileaks të mjeteve të piraterisë nga agjencia amerikane e shërbimeve sekrete, një prej çështjeve më kompromentuese për CIA-n gjatë viteve të fundit.

Joshua Schulte, 29 vjeç, u akuzua për shpërndarje të informacioneve të paspecifikuara mbi kapacitetet e mbledhjes së informacioneve sekrete nga Central Intelligence Agency (CIA) për një grup të identifikuar si “Organisation-1”, që ka publikuar menjëherë informacionet në Internet.

Ndërkohë që aktakuza nuk jep detaje të tjera, avokati i Joshua Schulte theksoi në dokumente se hetimi përqendrohej në rrjedhjet për WikiLeaks të koleksionit “Vault 7”, mjeteve të piratimit, software-ve, viruseve, kuajve të Trojës, përdorur nga CIA për të spiunuar kompjuterat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia britanike beson se ka identifikuar autorët e dyshuar të sulmit me agjentë nervorë ndaj ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës

Një 20-vjeçar britanik u shpall fajtor nga gjykata e Old Baileyt, për planifikim të një sulmi për të vrarë kryeministren Theresa May.

Një incident i rëndë ka ndodhur në Sichuan në jug perëndim të Kinës, ku një makinë është goditur nga një gur gjigant, i cili u shkëput ng

   Ish-diplomati amerikan Mitchell Reiss ka diskutuar historinë e tij me grupin e Rezistencës Iraniane, Organizata Muxhahedine e Popullit

Tre persona humbën jetën dhe 50 kanë mbetur të bllokuar, pas shembjes së dy ndërtesave në Nju Dehlit në Indi.

Në plazhin e New Jerseyt në SHBA ka ndodhur një prej incidenteve më të pazakonta ndonjëherë. Gjithçka ndodhi sa hap e mbyll sytë.

Këto janë momentet e një fenomeni të pazakontë, një “mini-tsunami” që goditi brigjet e ishujve të famshëm turistikë spanjollë të Majorkës

   Bashkimi Europian dhe Japonia firmosen njërën prej marrëveshjeve më të mëdha të tregtisë në botë, e cila do të mbuloje gati një të tre

   Raportohet viktima e parë nga cunami që goditi plazhet e Majorkës dhe Menorkës këtë të martë duke shkaktuar panik në një nga vendet më

   “Bombë uji” mbi qytetin e Romës. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shumë zona të qytetit.