Ish-diplomati amerikan: Irani është më afër ndryshimit të regjimit se kurrë më parë

Postuar: 18/07/2018 - 19:35

   Ish-diplomati amerikan Mitchell Reiss ka diskutuar historinë e tij me grupin e Rezistencës Iraniane, Organizata Muxhahedine e Popullit të Iranit (PMOI/MEK), dhe se si duhet komuniteti ndërkombëtar ta mbështesë MEK-un, gjatë Mbledhjes Irani i Lirë në Paris muajin e shkuar.

Reiss, i cili ishte në krye të një paneli diskutimi, shpjegoi se ai e kishte njohur për herë të parë MEK-un dhe rolin e tyre si rezistenca e popullit iranian në mes të viteve 2000, kur mbi 3,000 anëtarë të MEK po mbaheshin si të burgosur virtualë brenda Kampit Ashraf në Irak.

Ai tha: “Kushtet atje ishin shtypëse. Këta individë të guximshëm, burra dhe gra, kishin rrezikuar jetën për të ndihmuar Shtetet e Bashkuara kur ata hynë në atë vend për të çliruar popullin iraken nga Saddam Hussein. Për këto përpjekje, ata kërcënoheshin vazhdimisht nga anëtarë të qeverisë së Irakut të cilët vepronin si proksi të regjimit iranian. Dhe në të paktën tre raste, këta njerëz të paarmatosur e të pambrojtur janë sulmuar brutalisht dhe vrarë nga agjentë të Iranit.”

Të mbijetuarit e këtyre sulmeve u zhvendosën në Kampin Liberty në Irak për të qenë të sigurtë, por vazhduan të trajtoheshin në mënyrë çnjerëzore dhe të ishin subjekt i sulmeve. Ata që i mbijetuan Kampit Liberty u zhvendosën në Shqipëri dhe tashmë janë nën mbrojtjen e qeverisë shqiptare, e cila i reziston kërcënimeve të regjimit iranian kundër MEK.

Etiketimi Terrorist

Reiss shpjegoi se MEK dikur ishte e listuar gabimisht si organizatë terroriste nga SHBA, në një përpjekje të dëshpëruar nga Presidenti i atëhershëm Bill Clinton për të qetësuar regjimin në vitet 1990 dhe u hoq nga lista vetëm në vitin 2012, pas urdhrit të Sekretares së atëhershme të Shtetit Hillary Clinton. Kjo gjë ndodhi gjithashtu edhe në disa vende europiane, të cialt e hoqën MEK nga lista e terrorizmit përpara vitit 2012.

Reiss tha: “Kjo është një fitore e madhe për opozitën demokratike, dhe një goditje për mullahët në Teheran.”

Kryengritja

Më pas ai shpjegoi se gjatë raundit të fundit të protestave madhore në Iran, mbi zgjedhjet e vjedhura në 2009, njerëzit u “shtypën brutalisht nga regjimi” dhe thirrjet e tyre u shpërfillën nga SHBA.

Por tani, ai e sheh se është bërë një ndryshim dhe gjatë kryengritjes së fundit sytë e Amerikës janë fiksuar tek Irani, falë edhe Rudy Giuliani-t dhe John Bolton-it, të cilëve Donald Trump ua dëgjon fjalën dhe të cilët kanë folur shumë për mbështetjen ndaj MEK.

Reiss tha: “Në mbarë Iranin, ne kemi parë protesta që shpërthejnë në mënyrë spontane, duke protestuar kundër korrupsionit endemik, kundër keqmenaxhimit ekonomik, kundër mbështetjes ndaj aventurave të huaja në Irak, Siri, Liban, Jemen, dhe në vende të tjera në vend të investimit për popullin e vet brenda vendit. Frika ndaj regjimit po zbehet dhe njerëzit po e gjejnë përsëri zërin e tyre.”

Kryengritja e ka bërë SHBA-në ta ndryshojë politikën e saj ndaj Iranit, duke u tërhequr nga pakti bërthamor i Iranit dhe duke rivendosur sanksionet që do ta dobësojnë regjimin dhe do ta lejojnë popullin të marrë pushtetin.

Ai këshilloi se një Iran i ardhshëm, me Maryam Rajavi-in në krye, do ta kthejë vëmendjen tek të drejtat e njeriut, barazia gjinore, dhe paqja rajonale. Kjo e ardhme, premtoi ai, është shumë e arritshme.

Ai tha: “Lajmi i mirë është se ju keni shumë miq në anën tuaj, këtu në panelin tonë dhe në mbarë Amerikën dhe Europën, të cilët duan një të ardhme më të mirë për popullin iranian. Ne të gjithë duam t’ju ndihmojmë. Ne të gjithë duam t’ju shohim ju dhe të gjithë popullin e Iranit të gëzojnë të mirat e barazisë, vëllazërimit, dhe lirisë. Ky është qëllimi dhe sot jemi më pranë realizimit të tij se kurrë më parë.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Prokurori i posaçëm Robert Mueller, i cili po heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës, në SHBA, ka rekomanduar par

   43 të vdekur është bilanci përfundimtar i viktimave pas tragjedisë që ndodhi në Xhenova, ku u shemb një pjesë e urës Morandi.

   Luigi Fiorillo arriti të ndalë makinën e tij një hap larg nga gërmadhat e urës Morandi, e cila u shemb në 14 Gusht në Xhenova të Itali

   Ish-kreu i OKB-së Kofi Anan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga BBC.

   Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 ballë ka rënë në verilindje të qytetit indonezian të Rabit në ishullin Sumbawa.

   Sot do të zhvillohet ceremonia mortore për 18 nga 41 viktimat e tragjedisë së 14 Gushtit në Xhenova.

   Rumania do të hetojë lidhur me dhunën e ushtruar nga policia ndaj protestuesve një javë më parë.

   Rritet bilanci i tragjedise ne Xhenova. Mengjesin e sotem mediat italiane raportojne se numri i viktimave ka arritur ne 41.

   Vazhdojnë evakuimet e banorëve që kishin shtëpinë poshtë urës “Morandi”.

   Një gjykatë turke hodhi poshtë të premten një kërkesë për të liruar pastorin amerikan Andrew Brunson, arrestimi i të cilit ka shkaktua