Kim Jong Un i dërgon letër presidentit Trump

Postuar: 12/07/2018 - 21:38

   Presidenti amerikan Donald Trump tha të ejten se ai mori një letër “shumë të mirë” nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un që vlerëson përpjekjet e udhëheqësit amerikan për përmirësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe për të zbatuar një deklaratë të përbashkët të nënshkruar nga udhëheqësit në Samitin e tyre të Singaporit në muajin qershor.

Presidenti Trump postoi në Twitter një fotografi të letrës së bashku me përkthimin në anglisht, duke thënë se përmbajtja e letrës së udhëheqësit koreanoverior tregon se “po bëhen përparime të mëdha”.

“Unë besoj fuqimisht se vullneti i fortë, përpjekjet e sinqerta dhe qasja unike nga unë dhe Shkëlqesia Juaj zoti President që ka për qëllim një të ardhme të re mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara me siguri se do të realizohet”, thuhet në letrën e udhëheqësit koreanoverior Kim Jong Un.

Letra u publikua në të njëjtën ditë kur doli njoftimi se zyrtarë të Koresë së Veriut nuk u paraqitën për një takim me homologët e tyre amerikan të enjten për të biseduar mbi kthimin e trupave të amerikanëve që vdiqën gjatë Luftës së Koresë në fillim të viteve 1950, në një shenjë të re të rritjes së tensioneve mes dy vendeve.

Zyrtarët amerikanë prisnin që negociatorët e Koresë së Veriut të paraqiteshin për diskutime në zonën e çmilitarizuar të Gadishullit Korean pasi Sekretari i Shtetit Mike Pompeo mendoi se kishte arritur një marrëveshje për këtë takim në diskutimet e javës së kaluar në Phenian rreth zotimit të Koresë së Veriut për t’i dhënë fund programit të saj të armëve bërthamore. /VOA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hakerat kanë vjedhur të dhëna personale në Singapor që u përkasin rreth 1.5 milion njerëzve, ose gati një e katërta e popullsisë.

Pasi Trump i ka prezantuar si njerëz agresivë që mund të fillojnë Luftën e Tretë Botërore, "CNN" ka dërguar në Mal të Zi gazetarin me për

   Turqia ka arrestuar gruan e Abu Omar al-Shishani, njëri prej komandantëve kryesorë të grupit militant, Shteti Islamik, që është vrarë

Të paktën 14 persona kanë mbetur të lënduar pas një sulmi me thikë të ndodhur në qytetin gjerman të Luebek.

Taiyah Peebles është 16-vjeçarja e cila gjeti vdekjen në stacionin hekurudhor të Kent ditën e sotme.

Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka ftuar presidentin rus, Vladimir Putin, të vizitojë SHBA-në në vjeshtë.

Të paktën 11 persona kanë vdekur pasi një varkë që mbante turistë është zhytur në det nga stuhia në shtetin e Missouri-t, deklaron polici

Parlamenti izraelit miratoi këtë të enjte ligjin që e përcakton Izraelin si “shtet hebre”.

   Një tub kaldaje i ndërtuar në 1932-shin për një bllok pallatesh në Manhattan të SHBA-ve ka shpërthyer duke lëshuar avull të bardhë e t

   Presidenti i SHBA, Donald Trump, në një klimë komentesh të zhurmshme që shkaktoi samiti i tij i parë këtë javë me presidentin e Rusisë