Mbahet peng për 12 orë hoteli luksoz, 6 të vrarë

Postuar: 21/01/2018 - 09:34

Një hotel luksoz ndërkombëtar në kryeqytetin e Afganistanit u mor peng për gati 12 orë nga 3 sulmues të armatosur.

Forcat e sigurisë afgane shpëtuan rreth 160 vetë pas luftimeve që u zhvilluan gjatë gjithë natës e si rezultat mbetën të vrarë gjashtë civilë, duke përfshirë një grua të huaj, së bashku me 3 sulmuesit.

Asnjë grup terrorist nuk ka marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit në Kabul. Dyshimet bien mbi talebanët, të cilët synonin të merrnin kontrollin e hotelit në vitin 2011. Autoritetet kanë nisur hetimet për të mësuar se si mundën personat e armatosur të hynin në një ndërtesë të tillë të survejuar dhe të mbrojtur gjatë gjithë kohës.

Ngjarja nisi mbrëmjen e së shtunës rreth orës 21:00, kur pjesa më e madhe e klientëve ishin në restorantin e hotelit luksoz. Dëshmitarë thonë se panë klientë që të qëlloheshin për vdekje, teksa po vraponin në përpjekje për të shpëtuar. Të tjerë u fshehën në dhomat e hotelit, ndërsa kishte edhe nga ata që u varën me çarçaf nga ballkoni.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një auditim ndaj qeverisë franceze ka dalë me përfundimin se 840 ura franceze kanë dëmtime shumë serioze dhe kërcënojnë shembjen.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.2 ka goditur Oqeanin Paqësor pranë Fixhi dhe Tonga këtë të diel, fatmirësisht pa shkaktuar të lëndua

Zjarrfikësit italianë kanë lëshuar pamje të marra me dron, që tregojnë zonën rreth vendit ku u shemb ura në Xhenova.

Një tjetër tërmet i fortë ka goditur Indonezinë, vetëm dy javë pas tërmetit të fundit ku humbën jetën 460 persona.

   Prokurori i posaçëm Robert Mueller, i cili po heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës, në SHBA, ka rekomanduar par

   43 të vdekur është bilanci përfundimtar i viktimave pas tragjedisë që ndodhi në Xhenova, ku u shemb një pjesë e urës Morandi.

   Luigi Fiorillo arriti të ndalë makinën e tij një hap larg nga gërmadhat e urës Morandi, e cila u shemb në 14 Gusht në Xhenova të Itali

   Ish-kreu i OKB-së Kofi Anan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga BBC.

   Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 ballë ka rënë në verilindje të qytetit indonezian të Rabit në ishullin Sumbawa.

   Sot do të zhvillohet ceremonia mortore për 18 nga 41 viktimat e tragjedisë së 14 Gushtit në Xhenova.