Mbi 210 të vdekur nga bombardimet në rrethinat e Damaskut

Postuar: 20/02/2018 - 22:33

   Në Guta të Sirisë vazhdojnë bombardimet e trupave pro-regjimit, të cilat vetëm këtë të martë u kanë marrë jetën mbi 60 personave, duke e çuar në 210 bilancin e viktimave të aksionit që prej ditës së diele.

Trupat pro-qeveritare kanë vijuar sulmet në Guta, një zonë periferike në rrethinat e Damaskut, duke vrarë vetëm këtë të martë 66 persona. Masakra ka shkaktuar indinjatë ndërkombëtare, nisur nga fakti se që prej së dielës sulmet ajrore dhe me raketa u kanë marrë jetën mbi 210 vetëve, kryesisht të rinj dhe fëmijë.

Lajmin e ka konfirmuar Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, ndërkohë që nga ushtria siriane nuk ka pasur asnjë reagim, përveç deklaratës së mëhershme se në shënjestër janë vënë vetëm rebelët. Aktet e fundit të dhunës në zonën periferike të kryeqytetit sirian janë pjesë e një operacioni masiv të regjimit të presidentit Bashar al Assad, i fokusuar në disa zona të vendit për t’i dhënë fund rebelimit 7-vjeçar ndaj tij.

Panos Moumtzis, koordinatori i OKB-së për çështjet humanitare në Siri, dënoi bombardimin e 5 spitaleve dhe paralajmëroi se sulmet e qëllimshme ndaj godinave mjekësore mund të përbëjnë krime lufte. Ndërsa qeveria franceze e cilësoi aksionin një shkelje serioze të ligjit ndërkombëtar për të drejtat e njeriut.

Në Bruksel, lideri i opozitës siriane Nasr al Hariri i tha përfaqësuesve të vendeve të BE-së se intensifikimi i sulmeve përbënte një krim lufte dhe kërkoi ushtrimin e një presioni më të madh ndaj Assad. Ndërkohë, në Gjenevë, agjencia e OKB-së për fëmijët shprehu indinjatën e saj për vrasjen e të miturve, duke deklaruar se ngjarja e ka lënë pa fjalë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në Rusi zhvillohet votimi për zgjedhjet presidenciale, në të cilën Vladimir Putin kërkon një mandat të katërt.

Nënë e bijë u vranë tragjikisht nga një person në shtëpinë e tyre në Britani.

   10 persona humbën tragjikisht jetën këtë të premte, pasi një avion i vogël përfundoi në një shtëpi në Filipine, duke shuar një familje

   Është zgjedhur me vota unanime sërish president i Kinës, Xi Jinping, i cili pas ndryshimeve kushtetuese që heqin kufizimin e mandateve

Rusia ka vendosur të dëbojë 23 diplomatë britanikë pas tensioneve mes dy vendeve që pasuan helmimin me agjentë nervorë të një ish-spijuni

   Aktorja e filmave për të rritur, Stormy Daniel u kërcënua fizikisht e u paralajmërua të heshte mbi marrëdhënien me presidentin Donald

   Një patrullë karabinierësh në Monteverde, Itali kanë tentuar të ndalojnë një mjet që nuk iu përgjigj sinjalit për të ndaluar në postbl

   Policia britanike ka nisur hetimet për vrasje, pas vdekjes së biznesmenit rus Nikolai Glushkov.

   Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëron se bota është në prag të luftës së tretë.

   Rusia së shpejti do të dëboi nga territori i saj diplomatët britanikë, ka paralajmëruar sot shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, s