Ngjarje e rëndë në Singapor, përplasen 2 anije

Postuar: 13/09/2017 - 11:39

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e 13 shtatorit, në ujrat jashtë Singaporit.

Dy anije, njëra e llojit cisterne indoneziane dhe tjetra dominikane, janë përplasur dhe pesë marinarë janë zhdukur.

Ngjarja ka ndodhur rreth 1.7 milje detare në jug-perëndim të Ishullit të Motrave.

Një bordin e anijes dominikane ishin 12 marinarë, 11 shtetas kinezë dhe një malajzian. Shtatë nga shtetasit kinezë janë shpëtuar dhe u dërguan në spital ndërsa 5 prej tyre rezultojnë të humbur.

Ndërsa 26 anëtarët e ekuipazhit të anijes indoneziane nuk janë plagosur. Anija dominikane u përmbyt pjesërisht ndërsa anija cisternë u dëmtua vetëm në njërën anë, tha Autoriteti Portual Detar i Singaporit raporton BBC.

Autoritetet po kyejnë operacion kërkim-shpëtimi me një helikopter dhe anije.

Aksidenti ka ndodhur në më pak se një muaj kur një anije amerikane u përplas me një anije cisternë në afërsi të Singaporit duke lënë të vdekur 10 anëtarë të ekuipazhit të SHBA.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Zjarret masive në qendër dhe veri të Portugalisë që nisën në fundjavë i kanë kushtuar jetën të paktën 31 personave.

   Një gazetare e shquar në Maltë, e cila zbuloi skandalet e “Panama Papers”, është vrarë në një sulm me bombë.

   Uragani ‘Ofelia’ që i është drejtuar ishujve britanikë ka regjistruar viktimën e parë në Irlandë.

Uragani Ofelia pritet të godasë bregun e Irlandës, me një shpejtësi 80 milje për orë duke shkaktuar kështu stuhinë më të madhe që ka godi

   Ashtu siç e kishin parashikuar sondazhet, Sebastian Kurz fiton zgjedhjet legjislative në Austri dhe zgjidhet kancelari i vendit.

   Numri i të vdekurve në sulmin me bombë që ndodhi këtë të shtunë  në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu ka shkuar në 231 persona, ndërsa

   Numri i të vdekurve tashmë ka mbërritur në 40, e pavarësisht përpjekjeve të autoriteteve lokale, situata e zjarreve në Kaliforni vazhd

Të gjithë e njohim Donald Trump, sidomos për retorikën e tij dhe gafat për të cilat gjithnjë e më shumë tërheq vëmendjen.

   54 është numri i të vdekurve pas përmbytjeve të ditëve të fundit në pjesën qendrore dhe veriore të Vietnamit, njoftuan sot autoritetet

   Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker deklaroi hapur se nuk e dëshiron pavarësinë e Katalunjës, për arsyen e thjeshtë