Përmbytje masive në jug të Francës

Postuar: 10/08/2018 - 21:21

   Reshjet e dendura shkaktuan përmbytje masive në disa rajone të jugut të Francës. Një person rezulton i zhdukur, ndërsa autoritetet evakuuan 1600 banorë nga qytezat e Gardës, Adreshit dhe Dormës, që konsiderohet edhe si zona me e goditur.

Lumenjtë dolën nga shtrati dhe uji vërshoi në rrugët e zonave të banuara. Një 70-vjeçar dyshohet të jetë marrë nga rrjedha e fortë e ujërave teksa përpiqej të shpëtonte disa fëmijë. Uërat përmbytën edhe një kamp turistësh në një zonë pyjore.

Ministria e Brendshme e Francës ka njoftuar përmes një deklarate se 8 rajone në jug dhe juglindje janë vënë në gjendje të jashtëzakonshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Vazhdojnë evakuimet e banorëve që kishin shtëpinë poshtë urës “Morandi”.

   Një gjykatë turke hodhi poshtë të premten një kërkesë për të liruar pastorin amerikan Andrew Brunson, arrestimi i të cilit ka shkaktua

   Me dhjetëra të vdekur e mijëra të shpërngulur, shteti jugor indian i Keralas gjendet përballë Musonit më të egër të pothuajse një shek

Lufta ekonomike mes SHBA-së dhe Turqisë ka arritur kulmin.

Nuk reshtin problemet për Genova-n ku ka pllakosur një tragjedi e madhe pas shembjes së urës Morandi.

Policia në Xhakarta ka ekzekutuar dhjetëra persona, në vazhdën e një operacioni të përshkallëzuar kundër autorëve të dyshuar për krime jo

SHBA ka kërcënuar se do të vendosë me shume sanksione ekonomike ndaj Turqisë nëse nuk e liron pastorin amerikan.

 Në Iran, është përgatitur një projektligj i cili ndalon martesën e vajzave nën moshën 16-vjeçare me qëllim që t’i japin fund diskutimit

   Presidenti francez Emmanuel Macron ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ka bërë të ditu

   Një tërmet i fuqishëm ka tronditur sot Italinë, duke krijuar panik tek qytetarët.