Qeveria amerikane afër bllokadës

Postuar: 19/01/2018 - 22:10

   Pasi republikanët nuk kanë arritur t’i bindin demokratët për të kaluar legjislacionin që mbështet funksionimin, nga ana financiare, tashmë duket e pashmangshme që qeveria amerikane të mbyllet

Qeveria amerikane pritet që të kalojë në bllokadë, në orën 12:00 sipas kohës lokale, ndërsa as republikanët, as demokratët, nuk shohin shteg tjetër.

Pas problemeve për të kaluar legjislacionin për financimin e organizmave qeveritarë, duket e pashmangshme që krejt konstrukti qeverisës amerikan të ndalojë së funksionuari.

Ky zhvillim vjen në prag të një vjetorit të Donald Trump në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një auditim ndaj qeverisë franceze ka dalë me përfundimin se 840 ura franceze kanë dëmtime shumë serioze dhe kërcënojnë shembjen.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.2 ka goditur Oqeanin Paqësor pranë Fixhi dhe Tonga këtë të diel, fatmirësisht pa shkaktuar të lëndua

Zjarrfikësit italianë kanë lëshuar pamje të marra me dron, që tregojnë zonën rreth vendit ku u shemb ura në Xhenova.

Një tjetër tërmet i fortë ka goditur Indonezinë, vetëm dy javë pas tërmetit të fundit ku humbën jetën 460 persona.

   Prokurori i posaçëm Robert Mueller, i cili po heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës, në SHBA, ka rekomanduar par

   43 të vdekur është bilanci përfundimtar i viktimave pas tragjedisë që ndodhi në Xhenova, ku u shemb një pjesë e urës Morandi.

   Luigi Fiorillo arriti të ndalë makinën e tij një hap larg nga gërmadhat e urës Morandi, e cila u shemb në 14 Gusht në Xhenova të Itali

   Ish-kreu i OKB-së Kofi Anan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga BBC.

   Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 ballë ka rënë në verilindje të qytetit indonezian të Rabit në ishullin Sumbawa.

   Sot do të zhvillohet ceremonia mortore për 18 nga 41 viktimat e tragjedisë së 14 Gushtit në Xhenova.