Rëndohet bilanci i termetit në kufirin Iran-Irak

Postuar: 13/11/2017 - 22:34

   Vijon të rritet bilanci i viktimave nga tërmeti i fuqishëm që goditi vargmalet që ndajnë Iranin dhe Irakun. Aktualisht numërohen të paktën 407 të vdekur e mbi 7 mijë të plagosur.

Irani ishte vendi më i dëmtuar nga tronditjet e forta të tokës. Pjesa më e madhe e viktimave janë nga qyteti perëndimor Sarpol-e-Zahab. Sipas mediave vendase, më shumë se 200 persona mbeten ende të bllokuar nën rrënoja, në një kompleks rezidencash, që u shkatërrua plotësisht.

Lëkundje ishin të një magnitude 7.2 e shkallës Rihter. Epiqendra e tërmetit u regjistrua 31 kilometra larg qytetit irakian të Halabjasë, në një thellësi prej 40 kilometrash. Dëshmitarët thonë se lagje të tëra janë rrafshuar. Lëkundjet nxorën në rrugë rreth 70 mijë njerëz, që banojnë në qytetet pranë zonës kufitare mes Iranit dhe Irakut.

Ekipet e emergjencës vijojnë kërkimet për të mbijetuar nën rrënoja në të dyja anët e kufirit. Në garë me kohën për shpëtimin e jetëve, autoritetet iraniane u kanë dhënë urdhër edhe punonjësve të administratës të ndihmojnë në pastrimin e rrënojave. Ky është tërmeti me bilancin më tragjik gjatë këtij viti.

Lëkundjet e tij ishin aq të forta sa u ndjenë edhe në shtetet më të largëta si Izraeli, Pakistani, Turqia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Kuvajti e Libani. Irani përballet vazhdimisht me lëkundje të forta toke, që kanë shkaktuar mijëra viktima. Ekspertët shpjegojnë se përmes territorit iranian kalon vija ndarëse mes pllakave tektonike të Arabisë dhe Euroazisë, që janë tepër aktive dhe përplasen vazhdimisht.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara do ta konsiderojnë përsëri Korenë e Veriut vend mbështetës të terr

   Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier u bëri thirrje udhëheqësve politikë në Gjermani që të rishqyrtojnë pozicionet e tyre, një d

   Së paku 20 kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar, pas përplasjes së një minibusi dhe një kamioni të ngarkuar me qymyr në një

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump i është kundërpërgjigjur LaVar Ball gjatë së dielës, pasi Ball minimizoi roli

Charles Manson, lider i një kulti, i kthyer në simbol të djallit në tokë, vdiq në moshën 83-vjeçare, një javë pasi ishte shtruar në spita

Askush nuk e kishte menduar: Krijimi i qeverisë së ardhshme në Gjermani dështoi.

   Marrëveshja për koalicionin e ri qeverisës në Gjermani duket ende larg, teksa afati për krijimin e tij përfundon në orën 18:00.

   Një polic francez ka vrarë tre persona gjatë një debati familjar në një rrugë pranë Parisit, përpara se të vriste veten, shkruan BBC. 

   Lëkundet toka në veri të Italisë.

Ndihmës të lartë amerikanë do t’i propozojnë presidentit, Donald Trump, një plan 47 milion dollarësh për të financuar dhe shitur armë mbr