Sondazhet në Itali: Berlusconi fitues i zgjedhjeve

Postuar: 10/02/2018 - 11:28

   Kur duhen edhe tre javë nga zgjedhjet e përgjithshme në Itali, koalicioni i qendrës së djathtë, i udhëhequr nga ish-kryeministri Silvio Berlusconi, kryeson sondazhet.

Sipas një sondazhi të publikuar në të përditshmen La Stampa, nëse votimet do të zhvilloheshin sot, Forza Italia e Silvio Berlusconit, Lega Nord e Matteo Salvinit, Fratelli d’Italia e ish-ministres së Rinisë Giorgia Meloni dhe partitë e tjera arrijnë rreth 36.5% të votave.

Nga ana tjetër, qendra e majtë e kryesuar nga Partia Demokratike e ish-kryeministrit Matteo Renzi merr rreth 29.8% të votave.

Në rang partish, forcë e parë vlerësohet të jetë Lëvizja 5 Yjet, e Beppe Grillos, e cila nuk garon e rreshtuar në dy koalicionet e mëdha. Kjo Lëvizje, ka 27% të mbështetjes popullore, e ndjekur nga PD me 25% dhe Forza Italia me 16%.

Ndonëse parashikimet e shikojnë si fitues të zgjedhjeve, Berlusconi bashkë me aleatët, me gjasë nuk do të arrijnë të formojnë një shumicë parlamentare. Qendra e djathtë pritet të marrë 285 vende në dhomën e ulët të parlamentit italian, në një kohë kur nevojiten 316 vende për të arritur shumicën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në Rusi zhvillohet votimi për zgjedhjet presidenciale, në të cilën Vladimir Putin kërkon një mandat të katërt.

Nënë e bijë u vranë tragjikisht nga një person në shtëpinë e tyre në Britani.

   10 persona humbën tragjikisht jetën këtë të premte, pasi një avion i vogël përfundoi në një shtëpi në Filipine, duke shuar një familje

   Është zgjedhur me vota unanime sërish president i Kinës, Xi Jinping, i cili pas ndryshimeve kushtetuese që heqin kufizimin e mandateve

Rusia ka vendosur të dëbojë 23 diplomatë britanikë pas tensioneve mes dy vendeve që pasuan helmimin me agjentë nervorë të një ish-spijuni

   Aktorja e filmave për të rritur, Stormy Daniel u kërcënua fizikisht e u paralajmërua të heshte mbi marrëdhënien me presidentin Donald

   Një patrullë karabinierësh në Monteverde, Itali kanë tentuar të ndalojnë një mjet që nuk iu përgjigj sinjalit për të ndaluar në postbl

   Policia britanike ka nisur hetimet për vrasje, pas vdekjes së biznesmenit rus Nikolai Glushkov.

   Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëron se bota është në prag të luftës së tretë.

   Rusia së shpejti do të dëboi nga territori i saj diplomatët britanikë, ka paralajmëruar sot shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, s