Tërhiqet Trump, do të ndalojë ndarjen e fëmijëve nga prindërit

Postuar: 20/06/2018 - 21:39

   Presidenti amerikan, Donald Trump, premtoi të marrë masa kundër ndarjes së fëmijëve nga prindërit emigrantë, të kapur në kufi.

Vendimi erdhi pas reagimeve të shumta nga e gjithë bota, që e quajtën atë masë si tepër mizore, si dhe pas një mbledhjeje të mbajtur nga demokratët që njoftuan hartimin e Aktit për Bashkimin e Familjeve.

“Do të firmosim diçka për ta ndaluar këtë. Kjo ka 50 vite që vazhdon”, tha ai për gazetarët në Shtëpinë e Bardhë.

Por duke miratuar këtë ligj, Trump kundërshton veten. Një ditë më parë ai thoshte që i kishte duart e lidhura e që s’mund të bënte gjë, pasi nevojitej bashkëpunimi i demokratëve. Ndërsa tani po lëshon një urdhër ekzekutiv.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare e ka hartuar këtë urdhër ekzekutiv për ta ndaluar praktikën e ndarjes së familjeve, por përmbajtja është ende e paqartë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Raportohet viktima e parë nga cunami që goditi plazhet e Majorkës dhe Menorkës këtë të martë duke shkaktuar panik në një nga vendet më

   “Bombë uji” mbi qytetin e Romës. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shumë zona të qytetit.

   Rasti i Sami A. po trazon Gjermaninë. Tuniziani i përfolur si truproja e Bin Ladenit ka jetuar me familjen me ndihma sociale.

   Presidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur homologun rus Vladimir Putin gjatë samitit të Helsinkit, duke i “bërë me sy” të parit

   Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet të gjejnë mënyra për të “bashkëpunuar në ndjekje të interesave të p

   Takimi mes presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus Vladimir Putin në Helsinki, ka përfunduar pas dy orë e dhjetë minuta, shkrua

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se shërbimet ruse dhe trupa të tjerë të sigurisë kanë parandaluar 25 milionë sulme kibernetike, të

Fitorja e Francës në Botëror provokoi incidente në disa qytete franceze. Si pasojë, dy persona kanë humbur jetën gjatë festimeve.

   Stuhi të papritura, tornado të vogla dhe breshër.