Tërmet i fuqishëm 6.1 ballë në Japoni, 3 të vdekur e qindra të plagosur (FOTO+VIDEO)

Postuar: 18/06/2018 - 10:00

Një tërmet i fuqishëm ka goditur mëngjesin e sotëm Osakan në Japoni, ku ka lënë të paktën tre të vdekur, duke përfshirë një fëmijë, dhe më shumë se 200 persona janë plagosur.

BBC” raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 6.1 ballë dhe goditi qytetin gjatë orëve të para, duke shkaktur frikë dhe panik te banorët.

Aeroportet në zonë u mbyllën për disa orë, linjat e trenave u ndërprenë dhe fabrikat duhej të ndalonin prodhimin. Tërmeti nuk shkaktoi ndonjë paralajmërim për tsunami dhe objektet bërthamore në zonë po funksionojnë normalisht.

Në pamjet e publikuara nga mediet ndërkombëtare duket qartë forca goditëse e tërmetit teksa lëkund ndërtesat. Japonia është vendi më i prekur prej tërmeteve.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Raportohet viktima e parë nga cunami që goditi plazhet e Majorkës dhe Menorkës këtë të martë duke shkaktuar panik në një nga vendet më

   “Bombë uji” mbi qytetin e Romës. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shumë zona të qytetit.

   Rasti i Sami A. po trazon Gjermaninë. Tuniziani i përfolur si truproja e Bin Ladenit ka jetuar me familjen me ndihma sociale.

   Presidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur homologun rus Vladimir Putin gjatë samitit të Helsinkit, duke i “bërë me sy” të parit

   Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet të gjejnë mënyra për të “bashkëpunuar në ndjekje të interesave të p

   Takimi mes presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus Vladimir Putin në Helsinki, ka përfunduar pas dy orë e dhjetë minuta, shkrua

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se shërbimet ruse dhe trupa të tjerë të sigurisë kanë parandaluar 25 milionë sulme kibernetike, të

Fitorja e Francës në Botëror provokoi incidente në disa qytete franceze. Si pasojë, dy persona kanë humbur jetën gjatë festimeve.

   Stuhi të papritura, tornado të vogla dhe breshër.