Tërmeti i fuqishëm, mbi 200 viktima dhe mbi 2500 të plagosur

Postuar: 13/11/2017 - 08:09

Një tërmet me magnitudë 7.3 ballë ka tronditur rajonin kufitar verior ndërmjet Iranit dhe Irakut, duke vrarë të paktën 207 persona dhe duke plagosur më shumë se 2500 të tjerë.

BBC” raporton se të paktën 164 njerëz vdiqën në provincën perëndimore të Kermanshah të Iranit, thanë zyrtarët për mediat shtetërore. Ndërkohë qe ekziston frika se numri i të vdekurve mund të rritet.

Tërmeti shkaktoi panik dhe frikë te banorët të cilët lanë shtëpitë e tyre dhe dolën në rrugë.

Xhamitë në kryeqytetin irakian Bagdad kanë transmetuar lutje përmes altoparlantëve.

Shefi i shërbimeve emergjente të Iranit, Pir Hossein Koolivand  tha për televizionin iranian “Irinn” se shumica e viktimave ishin në qytetin Sarpol-e Zahab, rreth 15 km larg kufirit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Stuhi të papritura, tornado të vogla dhe breshër.

   Pak momente pasi kanë mësuar për vdekjen e zhytësit hero që sakrifikoi jetën e tij për ti shpëtuar, të 13 djemtë tajlandezë kanë shpër

   Drejtori i Inteligjencës Kombëtare amerikane, Dan Coats lëshon alarmin për kërcënimin e sulmeve kibernetike, e pohon se situata është

Kryeministrja britanike, Theresa May ka paralajmëruar deputetët konservatorë që të mos e vendosin në rrezik “Brexit”-in.

Pas një grindjeje për kompetencat mes Italisë dhe Maltës për një anije refugjatësh para Lampedutës, autoritetet italiane gjetën një zgjid

Pasagjerët e një avioni që po udhëtonte nga Irlanda drejt Kroacisë përjetuan disa minuta tmerri.

Rusia ka thirrur ambasadorin e Greqisë në Moskë, për të protestuar vendimin e Athinës zyrtare, që ka dëbuar dy diplomatë rusë, duke i aku

   Vladimir Putin ka futur në ethe Bashkimin Europian.