"Unë jam autori i sulmit në New York, mos më dënoni me vdekje"

Postuar: 18/01/2018 - 11:51

Personi nga Uzbekistani, i cili akuzohet për vrasjen e tetë personave në New York është i gatshëm të pranojë fajësinë për t'iu shmangur dënimit me vdekje.

Ky propozim është bërë nga avokatët e Sayfullo Saipovit, ndërkohë që prokurorët kërkuan nga Gjykata e Qarkut në Menhatën të caktojë prillin e vitit 2019 si datë për gjykimin e tij.

Saipov akuzohet për vrasje dhe terrorizëm për sulmin e kryer në tetor të vitit të kaluar.

Avokatët e Saipovit thanë se mënyra më e shpejtë për zgjidhjen e rastit është që prokuorët të pranojnë propozimin e tyre.

Vendimi duhet të merret fillimisht nga prokurori në Menhatën, Geoffrey Berman, dhe pastaj nga prokurori i përgjithshëm i SHBA-së, Jeff Sessions.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Katër persona janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur në një sulm me armë ndaj një turme gjatë një festivali në Dagestan, në jug t

   Sulmi me armë i të mërkurës në një shkollë të mesme në Florida, ku u vranë 17 persona po shndërrohet në betejë politike në Shtetet e B

   Pak pasi liroi gazetarin Deniz Yucel, korrespondent i gazetës gjermane “Die Welt”, pas një viti të kaluar prapa hekurave për propagand

   Një aeroplan me 60 pasagjerë është rrëzuar në një zonë malore në qendër të Iranit.

   Një lëkundje sizmike me manjitudë 3.4 ballë të shkallës Rihter është regjistruar në orët e para të mëngjesit të sotëm, në 02.13 të së

Një vajzë 3-vjeçare ka ngrirë për vdekje në çerdhen e saj pasi edukatoret e harruan jashtë.

Një helikopter që mbante zyrtarë të lartë është rrëzuar në Meksikë ndërsa ata vlerësonin dëmin e shkaktuar nga tërmeti.

   Drejtësia amerikane shpalli fajtorë 13 shtetas dhe tre entitete ruse për ndërhyrje në zgjedhje dhe procesin politik amerikan, sipas nj

   Një tjetër ngjarje me të shtëna në një shkollë është raportuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Mediat gjermane thonë se ushtria e qeverisë së Berlinit është në krizë.